przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 kwietnia 2014

"Azerbejdżan ważny w debatach o niezależności energetycznej"

Spotkanie prezydentów Polski i Azerbejdżanu

Azerbejdżan jest atrakcyjnym partnerem w rozmowach o bezpieczeństwie i niezależności energetycznej Polski i UE - podkreślił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski, który w Pradze uczestniczy w spotkaniu z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego.


Bronisław Komorowski zaprosił prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa do złożenia wizyty w Polsce.

Zobacz także: "Należy wzmocnić wysiłki na rzecz podpisania umów o stowarzyszeniu z UE" Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego

Jak mówił polski prezydent, Azerbejdżan to kraj o rosnącym potencjale ekonomicznym i militarnym. - Widać wyraźnie zachodzące tam zmiany, także pod wpływem bieżących doświadczeń, czyli zachowania Rosji w stosunku do Ukrainy – powiedział Bronisław Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami.


Przypominając o ogromnych zasobach tamtejszego gazu, dodał: Dla Polski i dla UE to jest ciekawa perspektywa - pogłębienia zaangażowania Azerbejdżanu w program Partnerstwa Wschodniego ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego.


Prezydent zaznaczył, że Polsce szczególnie zależy na udrożnieniu południowej drogi przesyłu gazu do Europy za pośrednictwem Chorwacji - gazoportu na wyspie Krk. - Dla nas ważne jest, by powstał korytarz północ-południe, łączący wyspę Krk ze Świnoujściem. To byłby poważny zastrzyk niezależności i bezpieczeństwa energetycznego - ocenił.


Dlatego - jak dodał - Azerbejdżan jest atrakcyjnym partnerem do rozmowy. - Cieszę się, że prezydent Alijew przyjął moje zaproszenie do złożenia wizyty w Warszawie, w październiku - podkreślił Bronisław Komorowski.


Bronisław Komorowski rozmawiał w czwartek także z gospodarzem praskiego spotkania prezydentem Milošem Zemanem. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.