przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 25 kwietnia 2014

Uczestnicy spotkania w Pradze apelują do Rosji o wycofanie wojsk

  |   Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego Spotkanie w Pradze z okazji 5. rocznicy Partnerstwa Wschodniego Konferencja prasowa kończąca praskie spotkanie Konferencja prasowa kończąca praskie spotkanie Konferencja prasowa kończąca praskie spotkanie Konferencja prasowa kończąca praskie spotkanie Konferencja prasowa kończąca praskie spotkanie

Przywódcy państw uczestniczący w Pradze w spotkaniu z okazji piątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego zaapelowali w piątek do Rosji, aby wycofała swoje wojska znad granicy z Ukrainą.

 

- Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, aby w geście dobrej woli prowadzącym do deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wycofała swoje wojska znad granicy ukraińskiej - powiedział prezydent Czech Miloš Zeman na konferencji kończącej dwudniowe spotkanie.

 

Z kolei do Ukrainy uczestnicy praskiego spotkania zaapelowali, by zgodnie z ustaleniami konferencji w Genewie przeprowadziły decentralizację władzy w kraju.

 

Przedstawiciele krajów PW wyrazili także poparcie dla wolnych wyborów na Ukrainie - prezydenckich, które zaplanowane są na 25 maja, jak i kolejnych. Jak podkreślili, wybory powinny odbyć się bez zewnętrznej ingerencji, ale pod międzynarodową kontrolą.

 

- Obydwu stronom konfliktu oferujemy też mediację w celu deeskalacji konfliktu. Jest ona uzależniona od życzenia obydwu stron konfliktu. Jeżeli chociaż jedna ze stron nie będzie miała takiego życzenia, żadnej mediacji nie będzie - zaznaczył Zeman.

 

Prezydent Bronisław Komorowski przekonywał z kolei, że w sprawie Ukrainy trzeba być konsekwentnym.

 

- Jeśli zaproponowało się podpisanie umowy stowarzyszeniowej, trzeba robić wszystko, by z tego tytułu Ukraina nie była karana przez państwo trzecie. Dzisiaj jest karana i straszona. Na tym etapie utraciła w sposób sprzeczny z prawem międzynarodowym Krym - zwrócił uwagę prezydent.

 

- Polska zaleca wszystkim konsekwencję w działaniu na rzecz utrzymania Ukrainy na kursie proeuropejskim - dodał Bronisław Komorowski.

 

W jego opinii pogróżki z użyciem demonstracji zbrojnej ze strony Rosji są niedopuszczalne i groźne, bo przyczyniają do eskalacji konfliktu i wykopują nową linię głębokiego podziału między światem zachodnim a Rosją.

 

Bronisław Komorowski dodał, że sprawą najważniejszą jest udzielenie wsparcia Ukrainie w przeprowadzeniu wolnych, w pełni demokratycznych i spokojnych wyborów prezydenckich.

 

- Należy apelować o to, aby nikt Ukrainie nie przeszkadzał w przeprowadzeniu wyborów w sposób normalny i cywilizowany. To jest droga do pokojowego rozwiązania kwestii konfliktowych, stabilizacji państwa ukraińskiego i pełnej demokratycznej legitymacji wszystkich władz na Ukrainie - uważa Bronisław Komorowski.

 

- Należy apelować w sposób szczególny do Rosji, aby uznała, że demokratyczny werdykt wyrażony w wyborach przez naród ukraiński jest werdyktem rozstrzygającym i obowiązującym wszystkich - zaznaczył.

 

Partnerstwo Wschodnie to unijny program zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Został zainaugurowany, z inicjatywy Polski i Szwecji, w maju 2009 roku na szczycie w Pradze. Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.

 

W spotkaniu w Pradze uczestniczyli też prezydenci: Armenii - Serż Sarkisjan, Austrii - Heinz Fischer, Litwy - Dalia Grybauskaite, Mołdawii - Nicolae Timofti, Słowacji - Ivan Gaszparovicz, Gruzji - Giorgi Margwelaszwili, Azerbejdżanu - Ilham Alijew oraz wicepremier Szwecji Jan Bjoerklund. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.