przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 26 kwietnia 2014

Audiencja prywatna u papieża Franciszka

  |   Audiencja prywatna Prezydenta RP z Małżonką u Jego Świątobliwości Papieża Franciszka Audiencja prywatna Prezydenta RP z Małżonką u Jego Świątobliwości Papieża Franciszka Audiencja prywatna Prezydenta RP z Małżonką u Jego Świątobliwości Papieża Franciszka Audiencja prywatna Prezydenta RP z Małżonką u Jego Świątobliwości Papieża Franciszka Audiencja prywatna Prezydenta RP z Małżonką u Jego Świątobliwości Papieża Franciszka Audiencja prywatna Prezydenta RP z Małżonką u Jego Świątobliwości Papieża Franciszka

Papież Franciszek w sobotę w Watykanie przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z Małżonką Anną. Papież ofiarował Parze Prezydenckiej obraz przedstawiający plac Świętego Piotra. Zobacz także: Wizyta w Watykanie i Republice Włoskiej Z papieżem o pojednaniu pomiędzy ludźmi i narodami

 

Wcześniej Franciszek przyjął na audiencji premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka i belgijską parę królewską.

 

Parze Prezydenckiej towarzyszyli m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami. W audiencji wzięli udział także marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz oraz Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

 

Rozmowa prezydenta z papieżem w papieskiej bibliotece trwała 25 minut, po czym odbyła się 10-minutowa część publiczna spotkania z udziałem reszty polskiej delegacji i dziennikarzy. Media zwracają uwagę, że aż 25 minut rozmowy papieża z polskim prezydentem to wyjątkowo dużo w dniu bardzo napiętego programu audiencji.

 

Papież z rozbawieniem zareagował na podarowany mu przez Parę Prezydencką porcelanowy komplet do parzenia yerba mate. Zapytał z uśmiechem, czy w Polsce istnieje tradycja picia tego naparu.

 

Z kolei Para Prezydencka otrzymała od Franciszka rycinę z widokiem placu Świętego Piotra w Rzymie oraz pamiątkowe różańce.

 

Przed audiencją Bronisław Komorowski zapowiadał, że w rozmowie z Franciszkiem chce poruszyć wiele kwestii z zakresu polityki międzynarodowej, w tym sytuację na Ukrainie, a także sprawę przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które mają się odbyć w Krakowie w 2016 roku, i kanonizację Jana Pawła II.

 

To pierwsza audiencja Franciszka dla polskiego prezydenta, ale ich drugie spotkanie - pierwsze miało miejsce w dniu inauguracji pontyfikatu w marcu ub. roku. Zobacz także: Prezydent zaprosił papieża Franciszka do Polski Inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.