przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 26 kwietnia 2014

Z papieżem o pojednaniu pomiędzy ludźmi i narodami

Wypowiedź prezydenta dla przedstawicieli mediów

Rozmowa z papieżem Franciszkiem dotyczyła m.in. pojednania pomiędzy ludźmi i narodami, a to pojednanie oznacza naszą szczególną troskę o to, co dzieje się na Ukrainie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po sobotniej audiencji w Watykanie. Zobacz także: Audiencja prywatna u papieża Franciszka

 

Prezydent powiedział, że jego rozmowa z papieżem dotyczyła nauki Jana Pawła II i Jana XXIII, ale też pojednania pomiędzy ludźmi i narodami.

 

- A to pojednanie także oznacza naszą szczególna troskę o to, co dzieje się na Ukrainie, więc część rozmowy dotyczyła relacji w tej części Europy, gdzie z jednej strony dają o sobie znać procesy pojednania - tak jak między Polską a Ukrainą - dają tak, jak pewne rozpoczęte procesy pojednania Polaków i Rosjan, ale dają też znać o sobie dramatyczne wydarzenia narastania napięcia w relacjach ukraińsko-rosyjskich - dodał.

 

Jak powiedział Bronisław Komorowski, z papieżem Franciszkiem rozmawiał też o planowanej na 2016 r. wizycie papieża w Polsce z okazji Światowego Dnia Młodzieży.

 

- Ojciec Święty postrzega Polskę jako kraj, który także w swoje dwudziestopięciolecie wolności demonstruje coś, co jest cenne w wymiarze międzynarodowym - zdolność do toczenia dialogu ponad podziałami i sygnalizowania woli zachowań wspólnotowych - zaznaczył.

 

Wyjaśnił, że papież odczytał to i wyraził m.in. dzięki obecności wszystkich byłych prezydentów Polski na uroczystościach kanonizacyjnych.

 

- To duża satysfakcja, jeśli widać, że Polska jest tak postrzegana - nie tylko przez pryzmat sukcesów ekonomicznych, sukcesów, jeśli chodzi o rosnącą pozycję naszego kraju w ramach dwudziestopięciolecia wolności, ale również przez pryzmat zachowań, które po prostu świadczą o tym, że potrafimy, przynajmniej od czasu do czasu, ze sobą się porozumiewać - powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski powiedział też, że podarował Franciszkowi portret brata Alberta Chmielowskiego. Postać ta - jak mówił - jest kwintesencją losów polskich, bo był on żołnierzem walczącym o wolność Polski, powstańcem, ale też autorem wielkich dzieł charytatywnych realizowanych z myślą o biednych.

 

- To także malarz, który miał tą szczególną wyobraźnię i wolę przelewania wszystkich swoich spostrzeżeń, myśli i emocji na płótno - opowiadał.


Papież dostał też wyprodukowane przez zakłady w Ćmielowie porcelanowe naczynie do picia argentyńskiego yerba mate ze srebrną bombillą. - Wyraźnie sprawiło to (papieżowi) przyjemność. Myślę, że jest też wyrazem naszej intencji, by papież Franciszek kojarzył jednocześnie polskie zaangażowanie, polską obecność w Kościele powszechnym, z czymś co może kojarzyć mu się z Argentyną - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent uważa, że kanonizacja Jana Pawła II to okazja to wspomnień, ale też wybiegnięcia do przodu, głębszej refleksji o polskiej wolności.

 

- Każdy wybiega i w przeszłość we własne wspomnienia związane i z miejscami Jana Pawła II w Polsce, i z wszystkimi przeżyciami, które wtedy były naszym udziałem, ale pewnie i mam nadzieję, że wielu z nas wybiega także myślą do przodu i myśli o tym, co „papież polskiej wolności” da nam na następne dziesięciolecia polskiej wolności. Myślę, że to wyjątkowa okazja do głębszej refleksji - powiedział dziennikarzom prezydent. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.