przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 26 października 2010

Prezydenci Polski i Rumunii o NATO

Prezydent z oficjalną wizytą w Rumunii   |   Prezydent z oficjalną wizytą w Rumunii Prezydent z oficjalną wizytą w Rumunii fot. PAP/Radek Pietruszka fot. PAP/Radek Pietruszka fot. PAP/Radek Pietruszka fot. PAP/Radek Pietruszka fot. PAP/Radek Pietruszka fot. PAP/Radek Pietruszka fot. PAP/Radek Pietruszka fot. PAP/Radek Pietruszka

Kształt propozycji sekretarza generalnego NATO ws. dokumentu strategicznego Sojuszu jest godny tego, aby go w pełni poprzeć i bronić na konferencji w Lizbonie - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowych rozmowach z prezydentem Rumunii Traianem Basescu.

- Najbliższym wielkim wyzwaniem, gdzie będziemy mogli zaprezentować wspólny pogląd na sprawy bezpieczeństwa naszych krajów i całego Sojuszu będzie zajęcie wspólnego stanowiska w kwestii dokumentu strategicznego NATO w Lizbonie - powiedział Bronisław Komorowski w Bukareszcie.

Decyzje ws. tego dokumentu będą zapadać podczas szczytu NATO, który odbędzie się 19-20 listopada w stolicy Portugalii.

- Z satysfakcją odnotowuję, że kształt propozycji sekretarza generalnego NATO (Andersa Fogha Rasmussena), po niełatwych dyskusjach, trudnych rozmowach jest godny tego, aby go w pełni poprzeć i bronić na konferencji w Lizbonie - oświadczył polski prezydent. Dodał, że w sposób szczegółowy omówił tę sprawę z rumuńskim prezydentem.

Rasmussen podczas wrześniowego spotkania z Komorowskim w Brukseli zapewnił, że członkowie Sojuszu - wypracowując "dalsze koncepcje i strategiczne kroki" - będą dążyć do zagwarantowania wykonalności art. 5 Traktatu. Artykuł ten mówi, że zbrojna napaść na jednego z członków Sojuszu traktowana jest jak napaść na całe NATO, a państwa członkowskie są zobowiązane do udzielenia pomocy stronie zaatakowanej.

Bronisław Komorowski ocenił, że w przyszłości Polska może aktywnie współpracować z Rumunią w obszarze bezpieczeństwa. - Mam na myśli także perspektywę funkcjonowania Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. w obszarze wspólnej obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej - mówił polski prezydent.

1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.