przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 czerwca 2014

Prezydent na obchodach 70. rocznicy lądowania w Normandii

  |   Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Prezydent RP odwiedził Memoriał Coudehard w Montormel Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii. Powitanie. Fot. PAP/Jacek Turczyk Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii. Powitanie. Fot. PAP/Jacek Turczyk Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii. Powitanie. Fot. PAP/Jacek Turczyk Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii Uroczystości obchodów 70. rocznicy lądowania w Normandii

Prezydent RP Bronisław Komorowski uczestniczył w głównych międzynarodowych uroczystościach z okazji 70. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii, które odbyły się na plaży Sword w Ouistreham. 

 

W obchodach 70. rocznicy D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojny światowej, udział wzięło około 20 zachodnich przywódców, w tym prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjska królowa Elżbieta II, a także prezydent Rosji Władimir Putin. W spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat wzięło udział 650 statystów oraz pięciuset wojskowych muzyków.

 

Wcześniej Bronisław Komorowski odwiedził Memoriał Montormel. Jak podkreślił, miejsce to powinno zachęcać do szukania sposobów na umacnianie jedności europejskiej.  Memoriał upamiętnia on bitwę z sierpnia 1944 roku między wojskami polskimi a niemieckimi o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz o wysokości 262 m n.p.m. - w polskiej tradycji militarnej znanym również jako "Maczuga". Było to jedno z kluczowych starć końcowej fazy operacji Overlord.

 

- To miejsce chwały, ale i przypomnienie, że będąc razem z aliantami, odnosiliśmy sukcesy, które powinny trwać w świadomości polskiej jako sukces w walce z hitlerowskimi Niemcami - powiedział polskim dziennikarzom.  To powinno być - zaznaczył prezydent - zachętą do szukania, także i dzisiaj takiego sposobu postępowania, który by umacniał jedność europejską, wyrażającą się również w strategii powstrzymywania potencjalnej agresji i zachowań groźnych dla światowego pokoju.

 

- To jest też pytanie o umacniania roli NATO i UE  - dodał. Jak zaznaczył, Montormel powinno skłaniać do myślenia o współczesności, także o szczególnych relacjach polsko-francuskich.

 

Zobacz także: Prezydent liczy, że wizyta w Normandii skłoni Putina do refleksji "To było zwycięstwo świata demokracji i wolności nad przemocą" - Także dzisiaj warto myśleć nie w kategoriach konfrontacji militarnej, ale zaakceptowania, że lepszy świat, który wyłonił się w wyniku klęski hitlerowskich Niemiec, można budować przez powstrzymanie potencjalnej agresji - powiedział prezydent. Dodał, że to może być bezpośrednią refleksją nad naszymi doświadczeniami, związanymi z kryzysem ukraińskim.

 

Przyznał, że jest w Montormel po raz pierwszy, ale wielokrotnie czytał o słynnej Maczudze, kluczowej pozycji w Normandii, która zadecydowała o sukcesie całej operacji, na jej początkowym etapie. - Tutaj polscy żołnierze byli - jak to mówili - korkiem od butelki, w której zamknięte zostały niemieckie dywizje - podkreślił prezydent.

(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.