przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 czerwca 2014

Prezydent liczy, że wizyta w Normandii skłoni Putina do refleksji

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził w piątek nadzieję, że obecność na uroczystościach z okazji 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii skłoni prezydenta Rosji Władimira Putina do refleksji.

 

- Miejmy nadzieję, że gospodarze francuscy zadbają o to, by ta refleksja miała miejsce i by była skierowana w odpowiednią stronę  - powiedział Bronisław Komorowski w Caen polskim dziennikarzom, pytany o obecność rosyjskiego prezydenta na rocznicowych obchodach.

 

W ocenie polskiego prezydenta "elementem refleksji powinna być świadomość potęgi świata zachodniego".

 

Bronisław Komorowski wskazał, że potęga ta ujawniła się w gigantycznej operacji desantowej na plażach Normandii, ale także poprzez to, że później świat zachodni potrafił w odpowiednim momencie, przełamując bariery wzajemnej wrogości i historycznych uprzedzeń, budować wspólnotę europejskiego doświadczenia ponad doświadczeniem wojennym. To pokazanie wielkości polityki świata zachodniego - dodał.

 

W uroczystościach w Normandii biorą udział także prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjska królowa Elżbieta II. Obecni są także przywódcy Australii, Belgii, Czech, Danii, Grecji, Holandii, Kanady, Luksemburga, Norwegii, Nowej Zelandii, Słowacji i Włoch. Prezydent Francji Francois Hollande zaprosił też nowo wybranego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

 (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.