Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 7 czerwca 2014

"Polska wspiera europejskie dążenia Ukrainy"

  |   Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Prezydent RP upamiętnił ofiary protestów w Kijowie składając wieniec pod krzyżem na ul. Instytuckiej Prezydent RP upamiętnił ofiary protestów w Kijowie składając wieniec pod krzyżem na ul. Instytuckiej Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki Uroczystość inauguracji prezydentury Petra Poroszenki

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w inauguracji prezydentury Petra Poroszenki.  Uroczystość odbyła się w gmachu parlamentu Ukrainy w Kijowie. Uczestniczyli w niej ukraińscy deputowani oraz ponad 50 przedstawicieli innych państw.

 

Petro Poroszenko złożył przysięgę, trzymając rękę na leżącej przed nim konstytucji oraz Ewangelii Peresopnyckiej, zabytku piśmiennictwa staroruskiego z XVI stulecia.

 

Prezydent powiedział dziennikarzom, że Polska wspiera aspiracje europejskie Ukrainy. Zaznaczył, że ważna jest determinacja Petra Poroszenki związana z dążeniem do jak najszybszego podpisania całej umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą, a UE. - Polska w pełni to popiera - oświadczył Bronisław Komorowski.

 

- Mamy świadomość, że to jest ten najlepszy, najważniejszy moment, kiedy Ukraina może zakotwiczyć się w systemie zachodnim poprzez podpisanie umowy stowarzyszeniowej i wdrażanie jej w życie - powiedział. Ocenił, że jeśli chodzi o jej wdrażanie będą przeszkody, bo sytuacja ekonomiczna Ukrainy jest trudna.

 

W opinii Bronisława Komorowskiego, należy się więc wsłuchiwać w oczekiwania strony ukraińskiej co do tempa wdrażania poszczególnych punktów umowy stowarzyszeniowej i szukać rozwiązań, które by Ukraińcom pomogły, a nie utrudniły implementację umowy.


- Ale sam fakt podpisania umowy jak najszybciej, jest przewidziany termin 27 czerwca, powinien być absolutnie doprowadzony do szczęśliwego końca. Mimo, że wiemy, że politycznie nie wszystkim będzie się podobało - ocenił. Polski prezydent ocenił też, że wystąpienie nowego prezydenta Ukrainy było bardzo dobre - zarówno pod względem treści, jak i formy.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego najtrudniejsze wyzwanie stojące przed nowym ukraińskim prezydentem jest stabilizacja sytuacji na terenie wschodniej Ukrainy.  - Tym planem będzie próba zawarcia swego rodzaju zawieszenia broni, czy rozejmu, byle nie okazał się on rozejmem jednostronnym, przestrzeganym (tylko) przez państwo ukraińskie - zaznaczył.

 

W ocenie Bronisława Komorowskiego, Ukraina w najbliższym czasie powinna podjąć wysiłek reformy konstytucyjnej, który - jego zdaniem - będzie kluczem do dalszych reform, m.in. reformy samorządowej.

 

- Bez zmian w konstytucji nie można zrealizować tego, na co Polska konsekwentnie namawia Ukrainę i służy (jej) pomocą - to jest reformy samorządowej. Bez zmian zapisów konstytucyjnych będzie to bardzo trudne, albo wręcz niemożliwe - podkreślił, dodając, że zmiana konstytucji powinna być efektem wysiłku różnych, jak najszerszych środowisk politycznych.

 

Prezydent zauważył, że pomysł, aby w najbliższym czasie przeprowadzić wybory parlamentarne na Ukrainie jest obarczony ryzykiem, że nie uda się szybko wprowadzić reform.

 

 

Pytany o reakcję władz Rosji na sobotnie wystąpienie Poroszenki prezydent przypomniał ostatnie deklaracje prezydenta Rosji Władimira Putina w Normandii. - Jest potwierdzenie pełnego uznawania władz ukraińskich i legitymacji politycznej, demokratycznej, co jest pewnym zobowiązaniem przede wszystkim dla Rosji - przekonywał Bronisław Komorowski.


W sobotę w Kijowie Prezydent RP rozmawiał też z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

 

Upamiętnił także ofiary protestów w Kijowie składając wieniec pod krzyżem na ul. Instytuckiej. 

 

Podczas wizyty w Kijowie Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył  Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Rybicki, a także poseł PO Marcin Święcicki, który jest szefem grupy ekspertów, doradzającej ukraińskim władzom w sprawie reformy samorządowej.

 

Bronisław Komorowski spotkał się z Poroszenką także w piątek, przed wylotem z Normandii, gdzie odbyły się uroczystości w 70. rocznicę lądowania aliantów. Zobacz także: Spotkanie z ukraińskim prezydentem elektem Prezydenci Komorowski i Poroszenko spotkali się również we wtorek w Warszawie, gdzie ukraiński prezydent-elekt był gościem Święta Wolności, z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.
(inf. własna, PAP) 
Poleć znajomemu