przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 czerwca 2014

"To było zwycięstwo świata demokracji i wolności nad przemocą"

  |   Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie Uroczystości na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie

Uroczystości w 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii przypominają o zwycięstwie świata demokracji i wolności nad światem zła i przemocy - mówił w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Francji Francois Hollande dziękował Polakom za poświęcenie i walkę.

 

W piątek późnym popołudniem prezydenci Komorowski i Hollande współprzewodniczyli polsko-francuskim obchodom na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie, gdzie spoczywa 615 żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, poległych w walkach pod Caen i Falaise.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że dzieje polsko-francuskiego braterstwa broni są długie i wyraził wdzięczność za przypomnienie tego fragmentu wspólnych żołnierskich losów, który wiąże się z operacją aliantów w Normandii. - Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mogliśmy się wtedy przyczynić do odzyskania przez Francję wolności - podkreślił prezydent.

 

- Dzisiejsze uroczystości na plażach Normandii, także tu na polskim cmentarzu, przypominają wielkie zwycięstwo świata demokracji i wolności nad światem zła, przemocy i lekceważenia dla ludzkich praw, praw Europejczyków - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak mówił, właśnie na plażach w Normandii można było zobaczyć, jak wielką siłę stanowi Europa dążąca do wolności i demokracji. - Chciałem podziękować za przypomnienie tego, że przecież widać, jak trudno jest w porę zareagować - dodał.

 

Przypomniał, że żołnierze generała Maczka przeszli przez pół Europy, walcząc w II wojnie światowej, i po wielu walkach i długiej tułaczce oddali w Normandii życie za Francję. - Po ich losie widać, że warto w porę reagować na wszystkie zagrożenia dla wolności, zagrożenia dla niepodległości, bo reakcja nie w porę, spóźniona, powoduje, że zawsze wiążą się z tym o wiele, wiele większe koszty - oświadczył.

 

Bronisław Komorowski podziękował też prezydentowi Francji, Francuzom, a także społeczności lokalnej za dbanie o groby polskich żołnierzy.
 
Zobacz także: Prezydent na obchodach 70. rocznicy lądowania w Normandii Podczas obchodów na cmentarzu, w których brali udział m.in. weterani, odegrano hymny Polski i Francji, a także pieśń "Śpij kolego". Prezydenci Komorowski i Hollande złożyli kwiaty przy pomniku upamiętniającym walczących żołnierzy. Kapłani czterech wyznań odmówili modlitwy (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.