Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 26 października 2010

Bronisław Komorowski o wliczaniu do długu publicznego emerytur z OFE

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił we wtorek w Bukareszcie, że sprawą zasadniczą dla Polski jest to, czy emerytury z Otwartych Funduszy Emerytalnych będą wliczane lub nie do długu publicznego.

Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek z prezydentem Rumunii Traianem Basescu. Prezydenci pytani byli o to, co proponuje Bruksela, by nie zmieniać sposobu liczenia długu publicznego.

- Jest istotne, aby Unia Europejska wspierała nawet trudne reformy systemowe, które zbliżają kraje, które stosunkowo niedawno uzyskały członkostwo w UE, do rozwiązań bardziej nowoczesnych - powiedział Bronisław Komorowski.

Podkreślił, że takie rozwiązanie zostało wprowadzone w Polsce - czyli Otwarte Fundusze Emerytalne. - Dla Polski wliczanie ich, albo niewliczanie w dług publiczny jest sprawą zasadniczą, zachęcającą, albo zniechęcającą na tym etapie do kontynuowania reformy - powiedział prezydent.

Z kolei Basescu podkreślił, że byłoby niesprawiedliwe, gdyby kraje, które zaadoptowały nowoczesny system funduszy emerytalnych zostały ukarane właśnie za wprowadzenie takiego systemu. - Dlatego oczekujemy, że na szczeblu Rady Europejskiej jak i Parlamentu Europejskiego ten problem zostanie przeanalizowany i zrozumiany - zaznaczył. (PAP)

Poleć znajomemu