przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 sierpnia 2014

Prezydenci Polski, Czech i Słowacji o Ukrainie i szczycie NATO

  |   Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej Wizyta robocza Prezydenta RP w Republice Słowackiej

Sytuacja na Ukrainie oraz wrześniowy szczyt NATO były głównymi tematami piątkowej rozmowy prezydentów Polski, Czech i Słowacji. Reakcją Zachodu na agresję i wojnę na pograniczu ukraińsko-rosyjskim powinno być wzmocnienie flanki wschodniej - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydenci Komorowski, Milosz Zeman i Andrej Kiska spotkali się w piątek w Bańskiej Bystrzycy z okazji 70. rocznicy słowackiego powstania narodowego.

 

- Wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że jest zupełnie nowa sytuacja w środowisku bezpieczeństwa Europy Wschodniej, ze względu na jawne, ostentacyjne wkroczenie wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, bez żadnego kamuflażu – zaznaczył Bronisław Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami. Zobacz także: "Szansa na tak ważne stanowisko ogromnym sukcesem Polski"

 

Jak mówił, przekazał "polski punkt widzenia na zapisy w dokumentach, które są przygotowywane z myślą o szczycie NATO". - By było jasne, że jedną z reakcji świata zachodniego na agresję i wojnę na pograniczu ukraińsko-rosyjskim jest wzmocnienie flanki wschodniej i obecności Sojuszu w naszych krajach, także w Polsce - powiedział prezydent.

 

W Bańskiej Bystrzycy Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami Słowacji i Czech na roboczym lunchu. Odwiedził też Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego i otworzył wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

 

Jak ocenił prezydent, słowackie powstanie narodowe było "ważnym wydarzeniem w historii Słowacji, z punktu widzenia nie tylko walki o wolność, ale także kształtowania świadomości narodowej Słowaków".

 

W tym roku przypada 70. rocznica słowackiego powstania narodowego (29 sierpnia-28 października 1944 r.).

 

Powstańczą stolicą, siedzibą władz politycznych i sztabu wojskowego powstania została opanowana 30 sierpnia Bańska Bystrzyca. Walki toczyły się głównie we wschodniej części kraju i na obszarach górskich. Powstanie nie objęło całej Słowacji i Bratysławy; objęło obszar około 20 tys. km., zamieszkany przez 1,7 miliona ludzi. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.