przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 5 listopada 2010

W piątek i sobotę szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej

Prezydent Bronisław Komorowski

Nowa koncepcja strategiczna NATO będzie jednym z głównych tematów szczytu Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Bronisława Komorowskiego, który w piątek i sobotę odbywa się w czeskich Karlowych Warach.

Polski prezydent przyleciał w piątek rano do Czech. Dwudniowego szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, prezydenta Czech - Vaclava Klausa, Węgier - Pala Schmitta, Słowacji - Ivana Gaszparovica, odbywa się w największym czeskim uzdrowisku, malowniczym miasteczku na zachodzie kraju - Karlowych Warach.

Wspólne stanowisko na szczyt NATO

Prezydent Komorowski mówił dziennikarzom w drodze do Czech, że z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej będzie rozmawiał m.in. o zbliżającym się szczycie NATO w Lizbonie. - Będzie to także okazja do potwierdzenia naszego uzgodnionego wcześniej stanowiska pomiędzy państwami generalnie wspierającymi nowy dokument strategiczny Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił.

Przypomniał przy tym, że nowa koncepcja strategiczna NATO zawiera potwierdzenie znaczenia 5. artykułu Traktatu Waszyngtońskiego, mówiącego o solidarności państw w razie ataku na jednego z członków Sojuszu.

Prezydencja Węgier, a następnie Polski

Tematem rozmów w Karlowych Warach będą też kwestie związane z przypadającymi w przyszłym roku prezydencjami w UE Węgier i Polski. - To będą kolejne wyzwania stojące także przed Grupą Wyszehradzką. Ważnym elementem polskiej prezydentury będzie zabieganie o pogłębienie procesu integracji europejskiej w obszarze energetyki - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w kwestii integracji energetycznej możemy odnotować już pewne sukcesy, zwłaszcza jeśli chodzi o połączenie systemów przesyłowych pomiędzy krajami Grupy. Jeszcze w tym roku ma zakończyć się budowa gazociągowego połączenia Polski i Czech. Interkonektor umożliwi przesył ok. 500 mln m3 gazu ziemnego rocznie. Projekt obejmuje budowę gazociągu o średnicy 500 mm na trasie Tranovice-Cieszyn-Skoczów wraz z budową układu pomiarowo-rozliczeniowego po stronie polskiej.

Prezydent wyraził nadzieję, że spotkanie w Karlowych Warach przyczyni się też do umocnienia roli Grupy Wyszehradzkiej w uzgadnianiu stanowisk ważnych z puntu widzenia prezydentur Polski i Węgier w UE. Węgry obejmą przywództwo we Wspólnocie w styczniu, po nich w II połowie 2011 roku ster Unii obejmie Warszawa.

Po ceremonii oficjalnego powitania i wspólnym wystąpieniu prezydenci udadzą się na zamkniętą dla dziennikarzy sesję.

Wieczorem Bronisław Komorowski spotka się z prezydentem Czech, weźmie też udział w wydawanym przez niego obiedzie.

W sobotę rano odbędą się kolejne spotkania dwustronne, po nich po godz. 10 zaplanowano drugą sesję przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Po południu ma odbyć się konferencja prasowa prezydentów.

Plan dwudniowej wizyty dostępny jest w dziale „Dla mediów”.

Grupę Wyszehradzką tworzą cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w 1335 roku odbył się zjazd królów Czech, Węgier i Polski. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.