przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 25 września 2014

"Polska gospodarka musi stawać się coraz bardziej konkurencyjna"

  |   Konferencja "Polsko-Amerykański Dialog Inwestycyjny" w Nowym Jorku Konferencja "Polsko-Amerykański Dialog Inwestycyjny" w Nowym Jorku Konferencja "Polsko-Amerykański Dialog Inwestycyjny" w Nowym Jorku Konferencja "Polsko-Amerykański Dialog Inwestycyjny" w Nowym Jorku
"Polsko-amerykański dialog inwestycyjny" to tytuł nowojorskiej konferencji, na której spotkali się w czwartek przedstawiciele biznesu obydwu krajów. O korzyściach wynikających z obopólnego współdziałania mówił w swym wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski.
 
Zachęcając do kontynuowania i rozwijania współpracy podkreślił ogromny postęp, jakiego dokonał kraj po zmianie systemu. Za miarę sukcesu uznał m.in. fakt, że w tym czasie Polska nie doświadczyła recesji gospodarczej i siedemnastokrotnie zwiększyła eksport w porównaniu z innymi krajami świata, o 20 proc. natomiast wzrost PKB porównaniu z 1989 rokiem.
 
- Są też inne przyczyny sukcesu, a oprócz reform, także wykształcenie bardzo dobrego etosu pracy. Wszystkie badania robione nie tylko przez polskie instytucje, ale też zagraniczne, świadczą o tym, że Polacy pracują bardzo ciężko i coraz bardziej wydajnie – dodał prezydent.
 
Za najbliższe zadania polskiej gospodarki uznał natomiast zwiększenie konkurencyjności czerpiąc wzorce z USA. - To, co Polska będzie musiała zrobić na następnym etapie, to zwiększanie konkurencyjności własnej gospodarki i jej zdolności do skutecznego konkurowania we wszystkich obszarach - mówił Bronisław Komorowski.
 
Bronisław Komorowski podkreślił, że Polsce zależy na jak najżywszych relacjach z amerykańską gospodarką, cieszącą się opinią najbardziej wydajnej na świecie.
 
- Polska jest krajem, który musi jeszcze nadgonić bardzo wiele straconego czasu, a w moim przekonaniu tej determinacji nam po prostu nie zabraknie – przekonywał prezydent. Za szczególnie cennych partnerów uznał tych, którzy nie zważając na ryzyko wcześnie pojawili się w Polsce, by razem z polską gospodarką rosnąć i zyskiwać własne szanse biznesowe. Zaliczył do nich przedsiębiorców i kapitał amerykański.
 
W ocenie prezydenta perspektywa, że Polska jako członek NATO będzie wydawała relatywnie dużo pieniędzy na modernizację armii, może stanowić dodatkowy element zachęcający do wiązania się biznesu amerykańskiego z polską gospodarką.
 
Prezydent Komorowski zaznaczył, że Polska zawsze upatrywała swoje szanse, także gospodarcze, w fakcie naszego położenia geograficznego. - Jesteśmy na skrzyżowaniu, na styku z obszarem spoza świata zachodniego - zauważył.
 
- Dzisiaj mamy czas trudny, na wschód od naszych granic mamy zjawiska kryzysowe, utrudniające działalność gospodarczą, ale należy zakładać, że za parę lat będzie to czas miniony - podkreślił prezydent.
 
Dlatego - według niego - należy spoglądać na Polskę jako na naturalną bramę w stronę rynku całej UE, ale także rosnących rynków wschodnich.
 
Prezydent zwrócił także uwagę, że powoli także kapitał polski zaczyna być inwestowany w Stanach Zjednoczonych.
 

Na konferencji prezentowały się polskie firmy, m.in. z branży spożywczej, ale także poszczególne regiony naszego kraju, w tym województwa wschodnie - podkarpackie czy warmińsko-mazurskie. Konferencja stała się też okazją do promowania polskiego przemysłu meblarskiego, lotniczego, maszynowego oraz logistyki.  (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.