przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 5 listopada 2010

Oficjalne powitanie na szczycie Grupy Wyszehradzkiej

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej   |   Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej Szczyt Grupy Wyszehradzkiej

Pierwszym punktem dwudniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego na szczycie Grupy Wyszehradzkiej, była ceremonia oficjalnego powitania w Młyńskiej Kolumnadzie w Karlowych Warach.

- Jesteśmy uczestnikami wielkiej zmiany, od 20 lat zmienia się świat wokół naszych krajów, zmieniają się nasze kraje, zmieniamy się my sami - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w krótkim wystąpieniu. Podkreślił, że Grupa Wyszehradzka to dobry i ważny pomysł zbliżający nasze kraje i narody. – Jesteśmy uczestnikami wielkiej i mądrej zmiany, ale chciałbym, żeby parę rzeczy się nigdy nie zmieniło – mówił polski prezydent. – Chciałbym bardzo, aby nie zmieniła się przyjaźń polsko-czeska, polsko-słowacka i polsko-węgierska. Chciałbym bardzo, aby nie zmieniła się solidarność naszych krajów i naszych państw – dodał.

Prezydent wyraził także życzenie, by nie zmieniła się nigdy uroda miejsca, w którym odbywa się szczyt, czyli Karlowych Warów. – Dziękuję serdecznie za zaproszenie do Karlowych Warów, pięknego miejsca, gdzie każdy czuje, że świat może być piękny i może być stale piękniejszy – zakończył prezydent.

 

Prezydent Czech Vaclav Klaus, który powitał prezydentów, ocenił, że spotkania prezydentów państw V4 są bardzo ważne. - Uważamy coroczne spotkania prezydentów (Grupy) za bardzo ważne. Mamy wiele zagadnień, które w ciągu dwóch dni będziemy omawiali - zaznaczył.

 

Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz ocenił, że to znakomity pomysł, iż spotkanie V4 odbywa się właśnie w Karlowych Warach. - Jestem przekonany, że prezydenci Grupy Wyszehradzkiej znajdą tutaj dobre warunki do tego, aby zastanowić się nad rozwojem współpracy. W tych ciężkich czasach potrzebna jest współpraca - podkreślił.

 

Prezydent Węgier Pal Schmitt zwrócił uwagę, że przed 20 laty wszystkie kraje reprezentowane w V4 miały marzenia, że "wkrótce zostaną członkami NATO i UE". - Te nasze marzenia spełniły się. Mamy teraz nowe cele, a dzięki naszemu działaniu w V4 możemy je osiągnąć - podkreślił. W jego ocenie w interesie wszystkich państw leży, by w Europie oddziaływać jako silna Grupa Wyszehradzka.

 

Schmitt dodał, że spotkanie w Karlowych Warach ma dla niego znaczenie także dlatego, że po raz pierwszy może spotkać się ze wszystkimi prezydentami, bo swoją funkcję pełni dopiero trzy miesiące.

 

Podczas dwudniowego szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej będzie mowa m.in. o dotychczasowych działaniach w ramach V4 oraz o priorytetach Grupy. (inf. własna, PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.