przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 9 października 2014

„Wolność zaczęła kroczyć przez Europę od Polski”

  |   Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Lipsku Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Li Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Li Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Li Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Li Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Li Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Li Prezydent RP Bronisław Komorowski na obchodach 25. rocznicy pokojowej rewolucji w Li

Prezydenci Niemiec i krajów Grupy Wyszehradzkiej świętowali w czwartek 25. rocznicę pokojowej rewolucji w Lipsku. - Warto pamiętać, że nie byliśmy sami, inne narody w ramach tego samego procesu też odzyskiwały wolność - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

 
Na zaproszenie niemieckiego prezydenta Joachima Gaucka do Lipska, poza prezydentem Komorowskim, przybyli także prezydenci Czech, Słowacji i Węgier - Milosz Zeman, Andrej Kiska i Janos Ader.
 
- Umówiliśmy się z prezydentem Gauckiem i prezydentami państw V4, że razem będziemy obchodzić rocznicę odzyskania wolności przez nasze kraje, które znalazły się po złej stronie żelaznej kurtyny – zaznaczył Bronisław Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami.
 
Jak przypomniał, 4 czerwca, w rocznicę wyborów z 1989 roku, prezydenci gościli w Polsce. - A teraz wspólnie jesteśmy w gościnie u prezydenta Niemiec - dodał.
 
Według Bronisława Komorowskiego trzeba zaznaczać, że razem udało się nam odzyskać wolność. - Choć każdy kraj i każdy naród ma trochę inne doświadczenie - powiedział prezydent.
 
- W Polsce to jest doświadczenie konspiry, podziemia, strajków, a w Niemczech doświadczenie uporczywego domagania się wolności, kiedy ważyły się losy żelaznej kurtyny i muru berlińskiego - zauważył Bronisław Komorowski.
 
- Zależy nam na tym, by trwała pamięć o tym, że wolność zaczęła kroczyć przez Europę Wschodnią od Polski, od polskiej Solidarności, polskiego zwycięstwa w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To jest nasza słuszna, narodowa duma i nasz kapitał polityczny, legitymacja w świecie wolnych narodów, współtworzących UE - powiedział prezydent.
 
Jak podkreślił, warto też pamiętać, że nie byliśmy wówczas sami i że inne narody, trochę inną drogą, ale w ramach tego samego procesu odzyskiwały wolność.
 
Bronisław Komorowski uczestniczył w oficjalnych uroczystościach w lipskiej filharmonii Gewandhaus. Wziął też udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Niemiec w lipskim ratuszu. Po południu odbyło się nabożeństwo w intencji pokoju w kościele Św. Mikołaja. Pięciu prezydentów wzięło również uczestniczyło w Festiwalu Świateł w lipskiej operze.
 

 
W prezydenckiej delegacji uczestniczyli też Polacy, którzy w 1989 roku byli studentami germanistyki i brali udział w demonstracjach w Lipsku.
 
Pod koniec lat 80. w lipskim kościele św. Mikołaja w poniedziałki zaczęto organizować modlitwy o pokój, które gromadziły środowiska krytyczne wobec reżimu komunistycznego w NRD, a w roku przełomu przerodziły się w obywatelski ruch protestu.
 
9 października 1989 r. modlitwa oraz manifestacja, która nastąpiła później, zgromadziła 70 tysięcy ludzi, najwięcej ze wszystkich dobrowolnych demonstracji we wschodnioniemieckim państwie od czasu stłumionego powstania robotników w 1953 r. Znaczenie dla pokojowego przebiegu protestu miała m.in. odezwa z apelem o zaniechanie przemocy, ogłoszona przez sześciu szanowanych obywateli Lipska, skupionych wokół dyrygenta orkiestry Gewandhaus Kurta Masura.
 
Po tygodniu na manifestację przyszło 120 tysięcy, potem 320 tys. Już wówczas demonstrowano także w innych miejscach NRD, a 9 listopada 1989 r. upadł mur berliński. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.