przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 30 października 2014

"Polska za pogłębioną współpracą gospodarczą z Włochami"

  |   Złożenie wieńca laurowego przez Prezydenta RP na Grobie Nieznanego Żołnierza na Ołtarzu Ojczyzny Złożenie wieńca laurowego przez Prezydenta RP na Grobie Nieznanego Żołnierza na Ołtarzu Ojczyzny Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami włoskiego biznesu Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami włoskiego biznesu Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami włoskiego biznesu

Włoscy inwestorzy mieli odwagę postawić na polskie przemiany w latach 90. - mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z włoskim biznesem w Rzymie. Zaznaczył, że ważnym priorytetem włoskiego przewodnictwa UE jest bezpieczeństwo energetyczne. Zobacz także: Prezydenci Polski i Włoch m.in. o kryzysie ukraińsko-rosyjskim i UE Para Prezydencka od środy z wizytą we Włoszech

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego wyzwaniem jest m.in. odejście od uzależnienia od monopolu na dostawy surowców energetycznych.

 

UE powinna także starać się uzyskać korzystniejsze warunki cenowe. Jak zaznaczył prezydent, jeśli przezwyciężymy praktyki monopolistyczne związane z kierunkiem dostaw surowców energetycznych, jeśli stworzymy alternatywne źródła, wtedy łatwiej będzie uzyskiwać korzystniejsze, niższe ceny surowców energetycznych.

 

Jako przykład polsko-włoskiej współpracy gospodarczej z zakresu bezpieczeństwa energetycznego wskazał budowę terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.

 

Bronisław Komorowski dodał, że Polska wiąże ogromne nadzieje na pogłębioną współpracę gospodarczą z Włochami. - Pamiętamy ten moment, kiedy włoscy inwestorzy mieli odwagę postawić na polskie przemiany - podkreślił. Dodał, że dla nas oznaczało to dodatkowe szanse na odbudowę miejsc pracy, powrót na ścieżkę rozwoju gospodarczego.

 

Również polscy przedsiębiorcy słusznie wykazują coraz większe zainteresowanie rynkiem włoskim - zauważył prezydent.

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, długofalową szansą Polski jest przejście do gospodarki opartej na wiedzy. Zapowiedział, że będziemy kierować więcej środków na edukację, naukę i społeczeństwo informatyczne.

 

Niezbędna jest zmiana modelu gospodarczego z imitacyjnego na model oparty na innowacyjności, a w tym celu niezbędna jest też reforma szkolnictwa wyższego.

 

Prezydent przekonywał, że obecnie Polska, "która ma powód do zadowolenia z osiąganych efektów gospodarczych", chce swoim sukcesem podzielić się z innymi, budując silną gospodarkę wszystkich krajów UE.

 

- Pragniemy również dzielić się naszym doświadczeniem z tymi krajami, które wchodzą na ścieżkę przemian ustrojowych, także ustroju gospodarczego, m.in. Ukrainą czy Mołdawią - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak zaznaczył, polskie doświadczenia mogą dodać otuchy krajom Partnerstwa Wschodniego do przezwyciężenia kłopotów gospodarczych.

 

Swoimi doświadczeniami Polska chce dzielić się także podczas wystawy EXPO w 2015 roku w Mediolanie. Jak powiedział Bronisław Komorowski, chcemy, by z polskiej prezentacji wynikał prosty przekaz, że należy prezentować optymistyczny pogląd na zachodzące zmiany. Dodał, że polski optymizm to też dobry towar eksportowy.
(PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.