przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 6 listopada 2010

Prezydent: Mamy identyczne poglądy dot. strategii NATO

Konferencja po szczycie Grupy V4   |   Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4 Konferencja po szczycie Grupy V4

Grupa Wyszehradzka jest zgodna ws. nowej koncepcji strategicznej NATO, podzielona w podejściu do ewentualnych zmian w Traktacie z Lizbony - pokazał zakończony w sobotę szczyt prezydentów państw należących do Grupy.


Piątkowo-sobotnie spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentami: Czech Vaclavem Klausem, Węgier Palem Schmittem, Słowacji Ivanem Gaszparoviczem odbyło się w największym czeskim uzdrowisku - Karlowych Warach.


Wspólne poglądy na NATO


Bronisław Komorowski podkreślał na wspólnej konferencji prasowej w sobotę, że prezydenci Grupy Wyszehradzkiej mają identyczne poglądy dotyczące nowej koncepcji strategicznej NATO, która ma zostać przyjęta podczas listopadowego szczytu Sojuszu w Lizbonie.


- Odbieram to z głęboką satysfakcją - zaznaczył. Dodał, że jako niesłychanie obiecującą ocenia dyskusję czterech prezydentów na temat nowej koncepcji strategicznej NATO. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, ta dyskusja ujawniła daleko idącą zbieżność albo pełną identyczność poglądów Polski, Węgier, Czech i Słowacji na temat propozycji sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena dotyczącej nowej koncepcji Sojuszu.


Dla Polski jest ważne, że nowa koncepcja strategiczna NATO zawiera potwierdzenie znaczenia 5. artykułu Traktatu Waszyngtońskiego, mówiącego o solidarności państw w razie ataku na jednego z członków Sojuszu.


Prezydent Komorowski poinformował, że na szczycie w Lizbonie będzie omawiana kwestia ewentualnego przystąpienia do Sojuszu Gruzji i innych państw. Jak podkreślił, Polska zajmuje w tej sprawie jednoznacznie pozytywne stanowisko.


- Uważamy, że Gruzja powinna mieć swoją szanse na członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Polska wspiera te aspiracje i jest gotowa pomagać w uzyskaniu odpowiednich standardów, które są konieczne, aby członkostwo mogło stać się faktem - podkreślił.

 

1, 2, 3, 4, 5, NASTĘPNA
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.