przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 listopada 2014

Polska wspiera Mołdawię i Ukrainę na proeuropejskiej drodze

  |   Prezydent rozpoczął wizytę w Kiszyniowie Prezydent rozpoczął wizytę w Kiszyniowie Prezydent rozpoczął wizytę w Kiszyniowie Prezydent rozpoczął wizytę w Kiszyniowie. Spotkanie z prezydentem Mołdawii oraz Ukrainy Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Spotkanie z prezydentem Mołdawii oraz Ukrainy Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Spotkanie z prezydentem Mołdawii oraz Ukrainy Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Spotkanie z prezydentem Mołdawii oraz Ukrainy Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Spotkanie z prezydentem Mołdawii oraz Ukrainy Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Spotkanie z prezydentem Mołdawii oraz Ukrainy Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Rozmowy delegacji polskiej, mołdawskiej i ukraińskiej Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Rozmowy delegacji polskiej, mołdawskiej i ukraińskiej Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie. Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie Prezydent z wizytą w Kiszyniowie

Polska wspiera Mołdawię i Ukrainę na proeuropejskiej drodze - deklarował w czwartek w Kiszyniowie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydenci Nicolae Timofti i Petro Poroszenko zapewniali z kolei o gotowości do przeprowadzenia niezbędnych reform.

 

Jak mówił Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej, Polska jako członek UE i NATO jest bezpieczniejsza i zamożniejsza. Rozwijamy się w oparciu o logiczne reguły wyznaczone przez UE - zaznaczył.

 

Dlatego - podkreślił Bronisław Komorowski - życzymy wszystkim sąsiadom i przyjaciołom, by "mieli możliwość korzystania z podobnych mechanizmów, budujących bezpieczeństwo i dobrobyt".

 

- Życzymy i Ukrainie i Mołdawii, a także Gruzji odnalezienia skutecznej drogi w kierunku świata zachodniego - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak podkreślił, integracja europejska nigdy nie będzie wymierzona przeciwko komukolwiek, ale zawsze "będzie podyktowana troską o lepszą przyszłość wszystkich narodów".

 

Prezydent Polski wyraził również nadzieję, że w zbliżających się wyborach parlamentarnych Mołdawianie "zadecydują o podtrzymaniu kursu prozachodniego".

 

Bronisław Komorowski deklarował, że Polska wspiera Mołdawię w jej woli "coraz silniejszego zakorzeniania się w strukturach świata zachodniego".

 

- Dobre relacje ukraińsko-mołdawskie to także efekt wspólnego odczytania wyzwań i szans - ocenił Bronisław Komorowski. Jak dodał, poprzez solidarność łatwiej obronić się przed "naciskami świata zewnętrznego, niechętnego integracji europejskiej".

 

Nasza wspólna demonstracja solidarności ma szczególne znaczenie ze względu na sytuację na Ukrainie w jej relacjach z Rosją - podkreślił Bronisław Komorowski. - Wolność, która jest naszym wspólnym dążeniem, musi się wyrażać m.in. w swobodzie każdego narodu, w jaki sposób chce żyć, jak chce kształtować swoją politykę zagraniczną - dodał polski prezydent.

 

Mołdawski prezydent Nicolae Timofti zapewniał, że jego kraj nadal będzie korzystał z nieocenionej pomocy Polski i innych członków UE na drodze do wspólnoty.

 

Wyraził też solidarność z Ukrainą i zapewnił o poparciu jej integralności terytorialnej. Jesteśmy solidarni z Ukrainą w tym trudnym okresie - powiedział szef państwa.  Jak dodał, Mołdawia liczy także na pomoc w uregulowaniu konfliktu w Naddniestrzu.

 

Prezydent Poroszenko życzył Mołdawii, by po wyborach parlamentarnych utrzymała prozachodni kurs. Nie ma alternatywy dla europejskiego szlaku - ocenił Poroszenko. Zwrócił uwagę, że Ukraińcy podczas niedawnych wyborów parlamentarnych wyrazili swoje poparcie dla integracji europejskiej. Nowy ukraiński parlament będzie decydował o kursie proeuropejskim - zapewniał Poroszenko.

 

Prezydenci Mołdawii i Ukrainy deklarowali także gotowość do przeprowadzenia niezbędnych reform wynikających m.in. z umów stowarzyszeniowych z UE.

 

Bronisław Komorowski i Petro Poroszenko spotkali się też z przewodniczącym mołdawskiego parlamentu Igorem Cormanem i premierem Iuriem Leancą. Prezydenci Polski i Ukrainy otrzymali też najwyższe mołdawskie odznaczenie państwowe - Order Republiki.

 

Po południu prezydenci Polski i Mołdawii odsłonili popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Wcześniej Bronisław Komorowski i Petro Poroszenko złożyli wieńce przed pomnikiem Stefana Wielkiego. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.