przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 11 grudnia 2014

"Konflikt na Ukrainie zbliżył pozycje państw V4 ws. bezpieczeństwa"

  |   Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii

Konflikt rosyjsko-ukraiński zbliżył perspektywy państw Grupy Wyszehradzkiej w zakresie bezpieczeństwa - powiedział w czwartek w Pradze Bronisław Komorowski, który wziął udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii.


Bronisław Komorowski przebywał od czwartku z dwudniową wizytą w Pradze, gdzie wziął udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii. Poza nim i gospodarzem spotkania Miloszem Zemanem w stolicy Czech obecni byli Andrej Kiska ze Słowacji, Janos Ader z Węgier, Heinz Fischer z Austrii i Borut Pahor ze Słowenii.


W rozmowie z polskimi dziennikarzami Bronisław Komorowski podkreślił, że Polsce zależy na tym, by "utrzymać żywotność Grupy Wyszehradzkiej". - Ona się sprawdziła się w ciągu wielu lat wspólnej pracy, kiedyś nad członkostwem w Unii, w NATO, a potem również na rzecz wspólnego rozumienia i upowszechniania naszych oczekiwań pod adresem UE - powiedział.


Zaznaczył, że obecnie Grupa Wyszehradzka "nie ma dobrego okresu, bo pojawiły się kłopoty w postaci różnie definiowanych potrzeb co do zachowań UE i NATO w kwestiach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".


- Ale właśnie po to się spotykamy, żeby o tych sprawach rozmawiać i odnoszę wrażenie, że także dzisiaj w kwestii oceny perspektywy bezpieczeństwa, pod wpływem doświadczenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, jesteśmy o wiele bliżej. To się czuje w rozmowach z wszystkimi prezydentami – powiedział Bronisław Komorowski.


Według prezydenta dobrym sygnałem jest także to, że na poziomie ministerialnym doszło do uzgodnień w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w jakim obszarze reform na Ukrainie nasze państwa są skłonne się angażować. Jak dodał, każde z państw Grupy wskazało bowiem obszary reform na Ukrainie, na których powinny koncentrować się wysiłki Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów. Według prezydenta oznacza to, że "spoistość Grupy Wyszehradzkiej wzrasta".


Prezydent dodał, że przed państwami Wyszehradu stoją też wspólne wyzwania w obszarze polityki europejskiej. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o to, by UE uznała, że jest potrzebny specjalny sposób finansowania inwestycji infrastrukturalnych w naszej części Europy, w szczególności inwestycji w obszarze komunikacji.


- O tym dużo dzisiaj rozmawialiśmy. Jest pełne wsparcie dla działania na rzecz zwiększenia znaczenia systemów komunikacyjnych północ-południe – powiedział Bronisław Komorowski. Jak dodał, w Polsce udało się "bardzo zaawansować budowę autostrady północ-południe, ale ona nie ma dalszego ciągu". Podkreślił, że dla Polski jest bardzo ważne, by ta autostrada ciągnąca się od Gdańska aż na południe Europy, mogła zacząć działać z korzyścią dla wszystkich krajów naszego regionu. - Ale do tego są potrzebne wspólne działania na gruncie UE - zaznaczył prezydent.


Bronisław Komorowski poinformował, że innymi tematami czwartkowych rozmów prezydentów były działania państw V4 na rzecz wspólnego systemu przesyłu energii i surowców energetycznych. - Ze względu na zaawansowaną budowę gazoportu w Świnoujściu jesteśmy zainteresowani wysiłkiem UE na rzecz stworzenia możliwości przesyłu gazu na południe. Stąd waga interkonektorów, które już powstały na granicy polsko-czeskiej i teraz będą powstawać na granicy polsko-słowackiej - powiedział.


Zobacz także: Prezydent udaje się z dwudniową wizytą do Czech Raport Senatu USA ws. więzień CIA - wskazówką dla prokuratury Prezydent zaznaczył, że podczas spotkania z prezydentami Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Austrii poruszona została także sprawa opublikowanego w tym tygodniu streszczenia raportu Senatu USA ws. więzień CIA.


- (Sprawa) wywołała zainteresowanie prezydentów będących tutaj w Pradze. Musiałem sporo wyjaśniać, musiałem sporo tłumaczyć, musiałem także i przedstawiać własną ocenę zaistniałej sytuacji - powiedział Bronisław Komorowski. Jak dodał, "widać, że kwestia ta żyje i budzi zainteresowanie na świecie".


- W Polsce trwa proces, postępowanie prokuratorskie, ono powinno wiele wyjaśnić także z punktu widzenia zachowań państwa polskiego w tych sprawach - dodał.


Tematem drugiego dnia spotkania prezydentów w Pradze będą m.in. kwestie bezpieczeństwa i obrony. Bronisław Komorowski zaznaczył, że pozostałe państwa V4 doceniają w coraz większym stopniu wagę współpracy w tym obszarze. - Są już dokonania. Powstają wspólne grupy bojowe, jest też zamysł kooperacji przemysłów zbrojeniowych, być może zakupów niektórych typów uzbrojenia - powiedział prezydent.


Prezydenci w czwartek wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną "Dunaj-Odra-Łaba". Wieczorem wzięli udział w oficjalnym obiedzie wydanym przez prezydenta Republiki Czeskiej Milosza Zemana. (PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.