przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 12 grudnia 2014

"Mamy wspólne stanowisko ws. Ukrainy i koncepcji budowy unii energetycznej"

  |   Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii Prezydent RP na spotkaniu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek po spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii w Pradze, że mają oni wspólne stanowisko w sprawach istotnych z punktu widzenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

 

- Z ogromną satysfakcją chcę odnotować, że znaleźliśmy wspólny język, wspólne stanowisko w sprawach istotnych z punktu widzenia niepokojących procesów zachodzących na wschodzie Europy. Mam na myśli konflikt rosyjsko-ukraiński - powiedział na konferencji prasowej Bronisław Komorowski. Zobacz także: "Konflikt na Ukrainie zbliżył pozycje państw V4 ws. bezpieczeństwa"

 

Jak zaznaczył, przywódcy poparli ukraińską deklarację ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej. - Wyraziliśmy jednoznaczne poparcie dla zaangażowania naszych krajów we wspieranie procesów reform na Ukrainie - podkreślił.

 

W październiku szefowie dyplomacji Polski, Słowacji, Czech i Węgier we wspólnym oświadczeniu potwierdzili zaangażowanie Grupy Wyszehradzkiej na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową. Z zadowoleniem przyjęli zwycięstwo sił proeuropejskich w przedterminowych wyborach parlamentarnych i wyrazili nadzieję na intensywną współpracę z nowymi władzami ukraińskimi.

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, prezydenci mówili też "o bardzo konkretnych działaniach, sprawach związanych z pogłębieniem procesu bezpieczeństwa energetycznego całej Europy, nie tylko naszego regionu".

 

- Cieszę się z pełnego poparcia polskiej koncepcji budowy unii energetycznej w skali całej UE oraz że potrafiliśmy przenieść niektóre rozwiązania tam zawarte na grunt problemów naszego regionu - dodał prezydent.

 

Jak zaznaczył, cieszy się też "z postępu budowy systemu energetycznych połączeń przesyłowych między naszymi krajami, z postępu budowy interkonektorów gazowych, które pozwolą na odzyskanie niezależności bezpieczeństwa energetycznego przez nasz region".

 

Bronisław Komorowski "z satysfakcją" odnotował "wspólny pogląd" przywódców "na znaczenie połączeń komunikacyjnych i infrastruktury przesyłowej w zakresie energii" - od Świnoujścia po Wybrzeże Adriatyku.

 

Według niego wszystkie kraje wyraziły też zainteresowanie, aby w następnej perspektywie budżetowej UE "podjąć wyzwanie związane z budową czy dokończeniem połączeń drogowych i kolejowych, łączących nasze kraje, północ i południe Europy". (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.