przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 27 lutego 2015

Z premierem Japonii o polityce bezpieczeństwa i gospodarce

  |   Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii Spotkanie Prezydenta RP z premierem Japonii

O polsko-japońskiej współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i gospodarki rozmawiali w piątek w Tokio prezydent Bronisław Komorowski i premier Japonii Shinzo Abe. Obaj uznali, że rosyjska aneksja Krymu to poważne zagrożenie dla pokoju.

 

Spotkanie z szefem japońskiego rządu było ostatnim punktem dwudniowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Japonii.

 

- Przywiązujemy dużą wagę do współpracy polsko-japońskiej w obszarze politycznym - zapewniał prezydent na wspólnym briefingu z premierem Japonii.

 

Polski prezydent mówił m.in. o współpracy w obszarze polityki bezpieczeństwa i obrony, "w obliczu zagrożenia świata działaniami terrorystycznymi, a także działaniami lekceważącymi suwerenność i niepodległość sąsiadów".

 

- To także wspólna wizja konieczności zreformowania Organizacji Narodów Zjednoczonych, a szczególnie Rady Bezpieczeństwa - dodał Bronisław Komorowski.

 

 

Jak zaznaczono we wspólnym oświadczeniu, prezydent Komorowski i premier Abe zgodzili się, że sytuacja we wschodniej Ukrainie, w tym rosyjska aneksja Krymu to poważne zagrożenie dla pokoju i stabilizacji ze skutkami globalnymi i powinna być rozwiązana metodami pokojowymi i dyplomatycznymi, z pełnym poszanowaniem niezawisłości Ukrainy.

 

Obaj politycy - zaznaczono w oświadczeniu - zdecydowali się szukać możliwości rozwoju współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego, szczególnie z Ukrainą.

 

Bronisław Komorowski podkreślił na briefingu, że "biznes japoński to największy biznes pochodzący z Azji, który zdecydował się zainwestować poważne środki w Polsce po przełomie ustrojowym".

 

Zwrócił uwagę na wspólną polsko-japońską kopalnię miedzi Sierra Gorda w Chile, którą otworzyło KGHM wraz z japońskim inwestorem. Miedź ma być transportowana m.in. do japońskich hut.

 

Premier Abe zapewniał z kolei, że "absolutnie nie ma przyzwolenia dla rodzących się zbrojnych fundamentalizmów, ani prób siłowej zmiany status quo".  - Będziemy aktywnie działać na rzecz pokoju i stabilizacji, zarówno lokalnie, jak i globalnie - deklarował szef japońskiego rządu.

 

Również on podkreślał "ważną rolę kontaktów gospodarczych w relacjach polsko-japońskich oraz w stosunkach Japonii i UE".

 

Obaj politycy mówili o podniesieniu relacji polsko-japońskich do poziomu partnerstwa strategicznego.

 

Abe wręczył prezydentowi Polski zaświadczenie o przyznaniu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Orderu Wchodzącego Słońca. Order został przyznany w lipcu 1928 roku, a oryginał zaginął w czasie II wojny światowej.
(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.