Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 listopada 2010

Prezydent: Polska i Niemcy odbyły długą i trudną drogę

Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt   |   Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt Wizyta Prezydenta RP w Darmstadt

Prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski i Christian Wulff, wzięli w środę udział w obchodach 30. rocznicy powstania Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Powołanie Instytutu było odważną "inwestycją w przyszłość" - mówił Bronisław Komorowski.

 

Bronisław Komorowski o pojednaniu polsko-niemieckim


Prezydent Polski zaznaczył, że "możemy dziś z dumą mówić o pojednaniu polsko-niemieckim". Ocenił też, że powstanie w Darmstadt 30 lat temu Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej było wielką i odważną inwestycją w przyszłość.


Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska i Niemcy odbyły "długą, trudną drogę, wyruszając z mrocznej, głębokiej doliny", ale teraz są "blisko momentu, kiedy z satysfakcją będziemy mogli powiedzieć, że osiągnęliśmy to, o czym niektórym zdarzało się marzyć".


- O czym niektórzy mieli odwagę powiedzieć, że to jest ważne - mam na myśli tych, którzy marzyli nie tylko o wolności, o zjednoczeniu narodowym, ale również o pojednaniu i współpracy polsko-niemieckie" - kontynuował polski prezydent.


W ocenie Bronisława Komorowskiego powstanie Instytutu miało miejsce w szczególnym momencie: "kiedy Polska cierpiała z powodu braku suwerenności, braku demokracji, kiedy w Polsce, ale i w Niemczech wschodnich stały obce wojska, kiedy Berlin był podzielony murem, kiedy Niemcy byli podzieleni i cała Europa była również podzielona".


Prezydent Komorowski podkreślił, że wtedy w Polsce powstał 10-milionowy ruch Solidarności i zabłysło światełko nadziei "na wolność wspólną i Polaków, i Niemców, i wielu innych narodów całej Europy Środkowo-Wschodniej".


Zdaniem polskiego prezydenta dziś możemy z dumą mówić o wielkich dokonaniach, o pojednaniu polsko-niemieckim, o obaleniu muru berlińskiego, o integracji Europy. - Możemy z dumą mówić o przyszłości relacji polsko-niemieckich lokowanych w ramach procesu pogłębiającej się współpracy, integracji europejskiej - powiedział.


Przypomniał, że przy wejściu do niemieckiego Bundestagu stanął pomnik polskiej Solidarności. Tworzy go - mówił - fragment muru Stoczni Gdańskiej, przez który przeskoczył w 1980 roku Lech Wałęsa, "skacząc ku polskiej wolności, ale także ku zmianom w całej Europie". Te słowa prezydenta zostały nagrodzone brawami.

1, 2, 3, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu