Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 20 czerwca 2015

"Jest coś szczególnego w relacjach Polaków i Słowaków"

  |   Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił w sobotę w Bratysławie, że w czasie jego prezydentury udało się wiele zrobić dla rozwoju relacji polsko-słowackich. Prezydent Słowacji Andrej Kiska dziękował Bronisławowi Komorowskiemu za ten "osobisty wkład".

 

- Udawało nam się, nawet w trudnych sytuacjach, znajdować wspólny punkt widzenia na najważniejsze kwestie, które stawały przed naszymi krajami - dodał na wspólnym briefingu ze słowackim prezydentem.

 

Mam na myśli zarówno wspólne działanie w okresie głębokiego kryzysu związanego w sytuacją w relacjach ukraińsko-rosyjskich, jak i wspólne stanowiska co do potrzeby utrzymania zaangażowania naszych krajów w pogłębianie integracji świata zachodniego - mówił Bronisław Komorowski.

 

Jak zaznaczył, tak rozumiał wypełnienie konkretną treścią strategicznego partnerstwa pomiędzy Polską a Słowacją.

 

 

- Jest pewnie coś szczególnego w relacjach Polaków i Słowaków, co stwarza szczególną możliwość zadzierzgnięcia więzów przyjaźni - powiedział prezydent Polski.

 

W ocenie prezydenta Słowacji, w ciągu ostatniego roku doszło do ważnych zmian, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy. - Cieszę się, że z prezydentem Komorowskim mamy taki stosunek do tego, co się dzieje i jesteśmy przekonani, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej będzie się stałe rozwijała - dodał.

 

Kiska dziękował prezydentowi Polski za jego "osobisty wkład" we wzmacnianie relacji i przyjaźni polsko-słowackiej. - Nie tylko podczas mojej kadencji prezydent Komorowski robił wszystko, by nasze relacje były na jak najlepszym, najwyższym poziomie - podkreślił słowacki prezydent.

 

Przypomniał też, że w czasie roku, od kiedy objął funkcję, prezydenci Polski i Słowacji spotkali się dziesięciokrotnie.

- Łączy nas wiele spraw, które chcieliśmy popchnąć do przodu. Nie tylko wybudowanie wspólnej infrastruktury, jak interkonektor gazowy, ale i inne relacje, które by pomagały ludziom w porozumieniu się - zaznaczył prezydent Słowacji.

 

Jako prezent pożegnalny Bronisław Komorowski wręczył prezydentowi Słowacji ich wspólne zdjęcie z marcowego spotkania w słowackich Oravicach. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu