Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 29 czerwca 2015

Bronisław Komorowski otrzymał kopię księgi "Terra Mariana"

  |   Wizyta Prezydenta RP w Rydze Wizyta Prezydenta RP w Rydze Wizyta Prezydenta RP w Rydze Wizyta Prezydenta RP w Rydze Wizyta Prezydenta RP w Rydze

Prezydent Bronisław Komorowski otrzymał w poniedziałek w Rydze kopię księgi "Terra Mariana", opowiadającej m.in. o historii Inflantów. Zapowiedział, że znajdzie ona swoje miejsce w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz także: Prezydent z dwudniową wizytą na Łotwie i na Litwie
Księgę przekazał Bronisławowi Komorowskiemu prezydent Łotwy Andris Berzins.

- Serdecznie dziękuję za wyróżnienie, jakim jest przekazanie tego wyjątkowego dzieła. Znajdzie ono poczesne miejsce w Bibliotece Narodowej w Warszawie, ale ma również zagwarantowane miejsce w moim sercu - podkreślił prezydent Komorowski.

Zwrócił uwagę, że w księdze można znaleźć wspomnienie także o rodzinie Komorowskich. Jak mówił Prezydent RP, dla niego ważnym źródłem inspiracji w stawianiu mocnych akcentów na politykę sąsiedztwa i docenienia sąsiedztwa krajów bałtyckich, w tym Łotwy są właśnie korzenie rodzinne.

Bronisław Komorowski podziękował Andrisowi Berzinisowi za współpracę dwustronny między Polska a Łotwą, a także wielostronną z Litwą i Estonią. - A przede wszystkich za wspólne spojrzenie na wagę relacji w ramach UE i w ramach NATO - dodał.

Andris Berzins podkreślił, że księga "Terra Mariana" to nie tylko opowieść o ziemi maryjnej, ale także o ludziach tam zamieszkałych, którzy tworzyli relacje pomiędzy Polską a Łotwą. Jak dodał łotewski prezydent, przekazuje księgę jako podarunek dla narodu polskiego. Wyraził nadzieję, że będzie to kolejny element umacniający relacje pomiędzy oboma krajami.

W 1888 roku papież Leon XIII otrzymał dar od chrześcijan bałtyckich z okazji 50-lecia kapłaństwa. Specjalny album został przygotowany w Rydze z inicjatywy polskiej hrabiny Marii Przeździeckiej. Prace były kontynuowano pod kierunkiem historyka i etnografa barona Gustava von Manteuffela. Na przełomie XIX i XX wieku Manteuffel przygotował około 350 publikacji o historii Polski i krajów bałtyckich, m.in. w języku polskim i niemieckim. Rezultatem była m.in. materiał historyczny o Inflantach, terytorium dzisiejszej Łotwy i Estonii. Album powstał w jednym egzemplarzu i był przechowywany w Bibliotece Apostolskiej w Watykanie. Składa się z 70 arkuszy pergaminu, na których uwiecznione są inflanckie zamki, ruiny zamków, kościoły, nagrobki, krajobrazy, herby i pieczęcie, złote i srebrne monety.

W 2004 roku łotewski Uniwersytet Daugavpils, ambasada Łotwy przy Stolicy Apostolskiej i uczeni z kilku łotewskich instytucji postanowili opublikować faksymile z albumu "Terra Mariana", uzupełnione o komentarze. W pierwszym etapie w Modenie opublikowano 10 faksymile, które w 2011 roku zostały przekazane Łotwie. Reprodukcje albumu "Terra Mariana 1186 - 1888" otrzymali w prezencie prezydenci Estonii, Litwy i Niemiec.

Bronisław Komorowski odwiedził w poniedziałek także Kurnene, gdzie sięgają korzenie jego rodziny. - Kilkaset lat obecności mojej rodziny na pograniczu Litwy i Łotwy ma istotny wpływ na moją wrażliwość, na moje zrozumienie potrzeby budowania przyjacielskich, ścisłych relacji z tymi krajami - podkreślił.

Zarówno dla Bronisława Komorowskiego jak i dla Andrisa Berzinisa było to spotkanie pożegnalne. Obaj kończą swoje urzędowanie jako prezydenci. Prezydenta Łotwy zastąpi dotychczasowy minister obrony Raimonds Vejonis. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu