przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 8 lipca 2015

"Dobre relacje polsko-niemieckie szansą dla Polski w UE"

  |   Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie Para Prezydencka z wizytą w Berlinie

W środę w Berlinie Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, ministrem spraw zagranicznych Frankiem- Walterem Steinmeierem, a także przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem. Para prezydencka złożyła też kwiaty pod fragmentem muru Stoczni Gdańskiej.

 

W ocenie prezydenta, stosunki polsko-niemieckie chyba nigdy nie były tak dobre, co nie znaczy, że nie mogą być jeszcze lepsze. - Mam nadzieję, że mój następca będzie o to dbał - stwierdził.

- Dobre, przyjazne relacje z Niemcami to wielka szansa dla umocnienia pozycji i roli Polski w UE - uważa Bronisław Komorowski. Jak dodał, to przekłada się m.in. na politykę wschodnią UE, na politykę bezpieczeństwa, na decyzje w kwestiach budżetu UE.

Według prezydenta bez dobrych relacji polsko-niemieckich nasza sytuacja byłaby o wiele trudniejsza. - Jest o co dbać, jest co rozwijać. To trzeba robić z sercem, z głębokim przekonaniem i w perspektywie wielu lat - podkreślił Bronisław Komorowski.

Jak dodał, z politykami niemieckimi rozmawiał m.in. polityce wschodniej UE, a także o sytuacji w Grecji.

- Wszyscy oczekują, że to strona grecka przedstawi jakieś nowe propozycje wyjścia z sytuacji - powiedział Bronisław Komorowski. Ważne jest - podkreślił - by było to takie rozwiązanie, które wstrzymałoby kryzys strefy euro i nie zwiększało ryzyka demoralizacji UE jako całości.

Bronisław Komorowski pytany był także, czy dobrą decyzją jest, że jedną z pierwszych zapowiadanych wizyt prezydenta elekta Andrzeja Dudy będzie Berlin. - To bardzo dobrze - ocenił. Jak podkreślił, to prawidłowy wybór i jest to kierunek, który wyznaczył swego czasu Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek i Krzysztof Skubiszewski. Na zachód - i trzeba to robić poprzez budowanie dobrych relacji z Niemcami.

Jest to ostatnia wizyta zagraniczna Bronisława Komorowskiego, który kończy urzędowanie na początku sierpnia.  (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.