Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 listopada 2010

Prezydent na szczytcie NATO w Lizbonie

Szczyt NATO w Lizbonie, fot. Jacek Turczyk/ PAP   |   Szczyt NATO w Lizbonie, fot. Jacek Turczyk/ PAP Konferencja prasowa przed wylotem Szczyt NATO w Lizbonie Szczyt NATO w Lizbonie Szczyt NATO w Lizbonie Spotkanie z premier Australii Julią Gillard Spotkanie z premier Australii Julią Gillard Spotkanie z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem Spotkanie z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem Szczyt NATO w Lizbonie, fot. Jacek Turczyk/ PAP Szczyt NATO w Lizbonie, fot. Jacek Turczyk/ PAP Szczyt NATO w Lizbonie, fot. Jacek Turczyk/ PAP Szczyt NATO w Lizbonie, fot. Jacek Turczyk/ PAP

Prezydent Bronisław Komorowski przybył w piątek do Lizbony, gdzie weźmie udział w rozpoczynającym się tego dnia szczycie NATO. Sojusz ma przyjąć nową koncepcję strategiczną na najbliższe 10 lat w odpowiedzi na nowe globalne wyzwania XXI w.
Zobacz także: Prezydent: to jeden z najważniejszych szczytów NATO

 

- Na szczycie zapadną superważne decyzje, wyznaczające kierunek rozwoju NATO i jednocześnie bezpieczną perspektywę Polski na następne dziesięciolecia - oświadczył  prezydent Bronisław Komorowski tuż przed wylotem do Lizbony.

 

Dwudniowy szczyt rozpocznie się o godz. 17.30 czasu polskiego.

Bronisław Komorowski podkreślił na briefingu prasowym, że propozycja nowej koncepcji w "ogromnej mierze satysfakcjonuje" Polskę. Ocenił, że dzięki "odważnej ofensywie dyplomatycznej" udało się wpłynąć na jej kształt. Zobacz także: Prezydent przed szczytem NATO RBN o polskim stanowisku na szczyt NATO Prezydent, premier i szefowie MON i MSZ o stanowisku Polski na szczyt NATO Prezydent za nową koncepcją strategiczną NATO Prezydent: Mamy identyczne poglądy dot. strategii NATO Prezydenci Polski i Rumunii o NATO Prezydent: Polska chce udziału w dyskusji ws. strategii NATO Przelot delegacji do Lizbony zgodny z zaleceniami raportu BBN

Według prezydenta, jest to najważniejszy dokument strategiczny NATO od 1999 roku.
Prezydent wyraził nadzieję, że lizboński szczyt ustosunkuje się do tego, "co jest istotą naszych problemów", w tym do bezpieczeństwa naszego regionu.


Zwrócił uwagę, że Polska w 2001 roku, jako jedyny nowy kraj członkowski, uzyskała plan ewentualnościowy. - Dzisiaj plany ewentualnościowe mają także inne kraje, także kraje nadbałtyckie, te plany ewentualnościowe zostaną potwierdzone jako istotny punkt odniesienia dla praktycznego działania Sojuszu właśnie w dokumencie strategicznym NATO - powiedział prezydent.


Zdaniem prezydenta Komorowskiego, na szczycie będą zapadały "superważne" decyzje, wyznaczające kierunek rozwoju NATO i jednocześnie bezpieczną perspektywę Polski na następne dziesięciolecia. Jego zdaniem, spotkanie w Lizbonie to jeden z najważniejszych szczytów NATO, porównywalny z pierwszymi szczytami, które decydowały o przyszłości Sojuszu - oświadczył w piątek prezydent Bronisław Komorowski, tuż przed wylotem do Lizbony.


Prezydent ocenił, że do dziś budzą kontrowersje relacje NATO - Unia. Jak tłumaczył, chodzi o różnice dzielące grupę krajów, które należą do obu organizacji oraz tych, które są członkami tylko jednej z nich. Dodał, że jest to stały problem stanowiska Turcji.


-To jest rzeczywiście ewentualna rafa, ale oprócz tego były odmienne dążenia co do twardości zapisów w dokumencie strategicznym - powiedział Bronisław Komorowski.


Na relacjach NATO – UE kładzie się cieniem zarówno konflikt turecko-cypryjski, jak i brak entuzjazmu wielu krajów Unii dla poparcia negocjacji akcesyjnych Brukseli z Ankarą, prowadzonych od 2005 roku.

1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu