Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 grudnia 2010

Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu

Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu   |   Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Spotkanie prezydentów Polski i USA w Białym Domu Prezydent USA i Olgierd Dziekoński - Sekretarz Stanu w KPRP Prezydent USA i Sławomir Nowak - Sekretarz Stanu w KPRP Prezydent USA i Jaromir Sokołowski - Podsekretarz Stanu w KPRP Prezydent USA i Prof. Roman Kuźniar - Doradca Prezydenta RP Prezydent USA i Robert Kupiecki - Ambasador RP w USA Prezydent USA i Krzysztof Krajewski - Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ

Prezydenci Polski i USA - Bronisław Komorowski i Barack Obama - spotkali się w środę po godz. 10 czasu waszyngtońskiego (godz. 16 czasu polskiego) w Białym Domu.


Komorowski: NATO nie porzuca dotychczasowej roli
 

- Sojusz Północnoatlantycki występuje w nowych rolach, ale nie porzuca swej stałej, dotychczasowej, fundamentalnej roli, ważnej dla jego przyszłości - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Barackiem Obamą.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że potrzebne jest odnowienie i potwierdzenie relacji polsko-amerykańskich. - Fundamentem tych relacji jest rzeczywiście umiłowanie - amerykańskie i polskie - wolności - oświadczył.

 

- Chcielibyśmy, aby to potwierdzenie było widocznym znakiem, że te relacje, pomimo różnych trudnych doświadczeń, zacieśniają się, nie będą słabsze. Jeśli mamy razem iść na wielkie polowanie, to najpierw musimy mieć pewność, że nasz dom, nasze kobiety, nasze dzieci są bezpieczne - powiedział Bronisław Komorowski. - Wtedy też lepiej się poluje - dodał.

 

Obaj prezydenci wyrazili zadowolenie z rezultatów szczytu NATO w Lizbonie, które potwierdzają kluczowe znaczenie Artykułu 5 dla bezpieczeństwa sojuszników, a także uznają terytorialną obronę przeciwrakietową za jedną z fundamentalnych misji Sojuszu.

 
Komorowski: Polska inwestuje w dobre relacje z Rosją
 

Mówiąc o niedawnej wizycie w naszym kraju prezydenta Rosji Dmitrij Miedwiediewa, Bronisław Komorowski zadeklarował, że Polska ze szczerą wolą inwestuje w dobre relacje z Rosją.

 

 - Z głębokim przekonaniem, ze szczerą wolą inwestujemy w dobre relacje z Rosją. Ale akcentujemy to, że trzeba, na zasadzie znanej w rosyjskim przysłowiu „ufać, ale sprawdzać” – mówił polska prezydent.

 

- Jak się mieszka koło siebie przez tysiąc lat, to nie ma możliwości spowodować jednym naciśnięciem, że wszystko będzie zresetowane. Tysiąca lat niełatwej historii wzajemnych stosunków z Rosją nie jesteśmy w stanie zresetować jednym naciśnięciem guzika. Ale nie chcemy przeszkadzać, chcemy pomagać w procesie resetowania relacji świata zachodniego z Rosją – powiedział Bronisław  Komorowski.

 

Jak dodał, po tysiącu lat sąsiedztwa, Polska też dąży do tego, by nacisnąć „reset”.

 
Zwiększy się poziom zaangażowania USA w Polsce
 

Prezydent Barack Obama sugerował podjęcie starań na rzecz zniesienia amerykańskich wiz wjazdowych dla Polaków i zadeklarował zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce - poinformował po spotkaniu z amerykańskim przywódcą prezydent Bronisław Komorowski.


- Chciałem uświadomić moim amerykańskim rozmówcom, że sprawa wiz to jedno ze źródeł niepotrzebnych, niechętnych komentarzy. Takie postawienie sprawy zrobiło pewne wrażenie i trzeba zobaczyć, czy to przyniesie określony skutek. Wydaje mi się, że tak - powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej dla polskich dziennikarzy w Waszyngtonie po spotkaniu z Obamą.


Wcześniej Obama powiedział w Białym Domu w obecności prezydenta Komorowskiego, że postara się, by wizy zostały zniesione jeszcze za jego kadencji.


W rozmowie prezydentów wypłynęła także sprawa amerykańskich przecieków z Wikileaks, dotyczących m.in. rozmów dyplomatycznych w sprawie przekazywanych Polsce rotacyjnie rakiet Patriot i rozczarowania strony polskiej, że nie są one uzbrojone.


- Mówiliśmy o tym, co to może oznaczać dla stosunków polsko-amerykańskich dziś i co może oznaczać w przyszłości. Nie ma dobrego sojuszu bez pełnego zaufania. Więc cenię sobie to, że mój amerykański rozmówca wyraził pełną akceptację dla działań, które oznaczałyby odnowienie i potwierdzenie roli Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego (statutu NATO) na szczycie lizbońskim oraz odnowienie i potwierdzenie szczególnych relacji polsko-amerykańskich po wycieku tajnych dokumentów - powiedział Bronisław Komorowski.


Obaj prezydenci potwierdzili wcześniejsze informacje, że planuje się rotacyjne stacjonowanie w Polsce samolotów F-16 i samolotów transportowych Hercules.


Prezydent Komorowski powiedział, że szczegóły znajdą się w oficjalnym komunikacie po jego wizycie.
To jest deklaracja prezydentów, a w tej chwili będą się musiały toczyć negocjacje międzyrządowe. Udało się jednak osiągnąć cel, jakim jest zwiększenie poziomu zaangażowania amerykańskiego na terenie Polski - oświadczył.
Inicjatywa ta nie oznacza jednak - podkreślił Bronisław Komorowski - że rezygnuje się z dalszego rotowania rakiet Patriot.


Bronisław Komorowski powiedział też, że nie dostrzegł ostatnio przejawów obaw ze strony Rosji co do planów zwiększania obecności wojskowej USA w Polsce.


Z materiałów Wikileaks wynika, że rząd USA poufnie składał Polsce zapewnienia, że nowa tarcza rakietowa może być "dostosowana" do odparcia różnych zagrożeń - nie tylko ze strony Iranu.


Prezydent podkreślił, że chociaż nie można oczekiwać "gigantycznego przełomu" w zaangażowaniu militarnym USA w Polsce, mamy do czynienia z wyraźnym postępem. - Idziemy krok po kroku - powiedział. Dodał, że "niektórzy politycy polscy tworzyli iluzje", że może się to dokonywać szybciej. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu