Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 grudnia 2010

Prezydent: W Polsce Amerykę się lubi

Prezydent Bronisław Komorowski w German Marshall Fund w Waszyngtonie
Prezydent Bronisław Komorowski w German Marshall Fund w Waszyngtonie
Prezydent Bronisław Komorowski w German Marshall Fund w Waszyngtonie
Prezydent Bronisław Komorowski w German Marshall Fund w Waszyngtonie
Prezydent Bronisław Komorowski w German Marshall Fund w Waszyngtonie

O relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, wizach do USA, NATO i stosunkach polsko-rosyjskich mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski w German Marshall Fund (GMF) w Waszyngtonie.


- W sprawie wiz to dzisiaj Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko musieliby wypełniać kwestionariusz wizowy, gdyby chcieli do USA przyjechać - żartował Bronisław Komorowski, który przebywa w USA z dwudniową wizytą roboczą.


Jak mówił, jest czwartym prezydentem Polski, "zaczynając od Lecha Wałęsy, po Lecha Kaczyńskiego", który wypełniał ankietę, żeby dostać wizę do USA, "w której jest pytany, czy nie uprawia prostytucji, czy nie ma na sumieniu zbrodni ludobójstwa i czy nie jest terrorystą".


- Ja się nie obrażam, prostytucji nie uprawiam, ludobójstwa też nie, ale muszę powiedzieć, że jak musiałem wypełnić pytanie, czy nie jestem terrorystą, to ręka mi zadrżała. Nie chciałbym skłamać Stanom Zjednoczonym, a mam pewną wątpliwość. W czasach komunistycznych byłem terrorystą. Tak przynajmniej opiewały niektóre zarzuty formułowane przez prokuratora komunistycznego. Nie wiem, mam pisać prawdę czy nieprawdę w tych kwestionariuszach - żartował polski prezydent.


Jak zaznaczył, sugerowałby, "aby w ogóle nie musieć pisać". - Nie tylko ja, ale i Kowalski, Malinowski - dodał Komorowski. - To jest niezrozumiały nonsens, nonsens psujący bardzo wiele w relacjach polsko-amerykańskich - ocenił prezydent.


Zdaniem Bronisława Komorowskiego, w polskim i amerykańskim interesie jest, "by Polacy do Stanów Zjednoczonych chcieli jeździć". W ocenie polskiego prezydenta, potrzebne jest "odnowienie relacji polsko-amerykańskich" i "nie można tego zostawić tak jak do tej pory, bo to prowadzi donikąd".


- Polska jest krajem narodu proamerykańskiego, co tak często się nie zdarza. W Polsce Amerykę się lubi - podkreślił Komorowski. - Te nieszczęsne wizy, te wycieki (Wikileaks) i więzienia CIA, oprócz obiektywnych spraw takich jak Irak czy Afganistan, spowodowały, że jedną trzecią tego ogromnego potencjału sympatii do Ameryki już szlag trafił - uważa polski prezydent.


Jak zaznaczył, Stany Zjednoczone kojarzą się w Polsce z wolnością i "to jest fundament polskiego proamerykanizmu". - Nie zmarnujmy tego - apelował.


W swoim wystąpieniu prezydent Komorowski nawiązał też do wizyty w Warszawie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa na początku tego tygodnia.


- Nie musimy do nikogo strzelać, nie musimy wyciągać szabli, ale chcemy się konsekwentnie upominać o wolność, rozumianą jako wolność polityczną, ale także wolność gospodarczą, respektowanie praw człowieka i obywatela oraz respektowanie mechanizmów demokratycznych. Dlatego rozmawiamy ze współczesną Rosją. Chcemy, by był to kraj ludzi wolnych. Będziemy się z nimi lepiej czuli, podobnie jak lepiej poczuliśmy się z Niemcami, z którymi mieliśmy rachunki nie do wyrównania - mówił Bronisława Komorowski.


Jak dodał, z Niemcami "współgospodarzymy, mamy wspólne interesy" i tak samo chcemy z Rosją. Zauważył jednocześnie, że "ku naszemu zdziwieniu nie jesteśmy już dla Rosji bliską zagranicą, ale bliskim zachodem". - To wielka szansa dla Polski i dla Rosji. Warto tego nie popsuć - podkreślił prezydent.

 

- Jesteśmy między Rosją a Niemcami i to jest takie miejsce, gdzie - nawet jeśli ktoś się integruje, jeśli powstaje wspólny dom europejski czy natowski - ciągle są jakieś przeciągi. Niezależnie, na którym piętrze ktoś otworzył drzwi czy okno, to od przeciągu my Polacy ciągle mieliśmy katar - zauważył prezydent.


Dlatego - jak mówił - Polska, inwestując w poprawne relacje z Rosją, "czego dowodem jest wizyta Miedwiediewa i czego dowodem jest nasze poparcie dla oczekiwań prezydenta Baracka Obamy, by poprzeć układ START, zabiegamy i będziemy zabiegać zawsze, by była potwierdzona podstawowa funkcja NATO, czyli obrona i gwarantowanie bezpieczeństwa terytoriów krajów członkowskich Sojuszu".


Jak powiedział Bronisław Komorowski, czasami dla zasady Polska może jechać nawet bardzo daleko, "w imię zasady: za naszą i waszą wolność", ponieważ - jego zdaniem - "nie mamy żadnych interesów ani w Iraku ani w Afganistanie". - Ale jak się idzie na polowanie, daleko w głęboki las, to trzeba wiedzieć, że własny dom jest zabezpieczony, że własna kobieta, własne dzieci, własna chałupa są zabezpieczone - mówił.


- Dlatego Polska konsekwentnie domaga się i uzyskuje potwierdzenie, że Sojusz jest zbudowany na tym samym niezmiennym fundamencie. Szczyt NATO w Lizbonie był odnowieniem tych wzajemnych gwarancji - uważa Bronisław Komorowski.


Jak przypomniał, do nowego planu strategicznego NATO wpisano plany ewentualnościowe czy też prowadzenie szkoleń, manewrów wojskowych pod kątem przygotowywania się na złe scenariusze. - Bez tego nie pójdziemy na żadne polowanie, daleko od domu - dodał.


- Inwestujemy w nową wizję świata, inwestujemy w nowe relacje z Rosją, ale reset naciśniemy na końcu, a nie na początku. Chcemy, by to się zdarzyło, ale by można to było zrobić z czystym sumieniem, to trzeba na każdym etapie sprawdzać, jak idzie współpraca - podkreślił prezydent.

 

(PAP)
 

Poleć znajomemu