przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 16 lutego 2011

Prezydent z wizytą na Litwie

Wizyta Prezydenta RP na Litwie   |   Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie Wizyta Prezydenta RP na Litwie

Prezydent Bronisław Komorowski przebywa z jednodniową wizytę na Litwie, gdzie na zaproszenie prezydent Dalii Grybauskaite bierze udział w uroczystościach z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości przez ten kraj.

 

"Patrzę na Polaków na Litwie i na Litwinów w Polsce jako na potencjalne źródło bogactwa"

 

Rano prezydent spotkał się z przedstawicielami społeczności polskiej w podwileńskiej miejscowości Mejszagoła. Wzywając Litwinów do lepszego traktowania Polaków podkreślił, że wszyscy Polacy mieszkający na Litwie są "cząstką narodu polskiego", czy "to się komuś podoba, czy nie". W jego ocenie mniejszości narodowe są źródłem cennej różnorodności i bogactwa, o które wszystkie państwa powinny dbać. - Polska tak czyni w stosunku do mniejszości litewskiej - zapewnił.

 

- Patrzę na Polaków na Litwie i na Litwinów w Polsce jako na potencjalne źródło bogactwa. Jeśli ktoś w Polsce mnie pyta, jaki stosunek powinno mieć państwo polskie do Litwinów mieszkających w Polsce odpowiadam, że powinniśmy ich traktować nie tylko jako współobywateli, ale jako wielką wartość, bo różnorodność jest wartością. Tak zbudowany jest świat i tak zbudowana jest Unia Europejska - na poszanowaniu różnorodności, nie tylko tolerowaniu, ale poszanowaniu, bo to jest wartość dla wszystkich - podkreślił Bronisław Komorowski.

Zobacz także: Order Zasługi RP dla 105-letniego ks. Józefa Obrębskiego
Prezydent zaznaczył, że jednym z założeń polskiej polityki po 1989 roku jest otwartość na pełne pojednanie i współpracę ze wszystkimi sąsiadami, czego odzwierciedleniem jest stosunek państwa polskiego do mniejszości narodowych.


- Rolą państwa, szczególnie dominującego, jest dbałość o mniejszości. To dlatego w Polsce nie ma progu wyborczego dla kandydatów z mniejszości narodowej; jest próg wyborczy dla nas, dla Polaków. Chcemy, aby w polskim parlamencie zasiadali przedstawiciele innych nacji współtworzących naszą Ojczyznę. (...) Chcemy, aby różnorodność wyrażała się w tym, że to sami obywatele dokonują wyborów w największym stopniu jak to jest możliwe – powiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent podczas swojego wystąpienia podkreslił, że w relacjach polsko-litewskich jest wiele spraw nierozwiązanych, które są powodem do zaniepokojenia i rozgoryczenia. W jego ocenie, rzeczą trudną do zrozumienia dla Polaków, ale także dla polskiej polityki jest fakt, że od ponad 10 lat nie możemy się doczekać wykonania traktatu polsko-litewskiego z 1994 roku, który - jak zaznaczył - miał być fundamentem relacji między państwami i narodami.


- To nie może być powodem do zerwania relacji, to nie może być powodem do zaniechania współpracy, ale to jest źródłem pewnego zaniepokojenia, rozgoryczenia oraz rozczarowania - powiedział Bronisław Komorowski.


Zdaniem prezydenta, wymiar symboliczny miało odrzucenie przez litewski Sejm w kwietniu ubiegłego roku, w dniu wizyty w Wilnie Lecha Kaczyńskiego, ustawy umożliwiającej Polakom - obywatelom Litwy zapisywanie ich nazwisk w dokumentach litewskich w formie oryginalnej.


- Przyjazd mojego poprzednika, prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego z nadzieją, że zostanie załatwiona w końcu sprawa ustawy o pisowni nazwisk zakończył się tak, jak się zakończył. Wizyta 8 kwietnia, na dwa dni przed katastrofą smoleńską oznaczała, że w dniu przyjazdu polskiego prezydenta, Sejm litewski odrzucił ustawę, która miała być elementem wykonania zobowiązań przyjętych w układzie z 1994 roku - podkreślił Bronisław Komorowski.


Prezydent, wśród wielu problemów nierozwiązanych wskazał na kwestie polskiej pisowni nazwisk i nazw miejscowości, polskiego szkolnictwa na Litwie oraz zwrotu ziemi.

Zobacz także: Prezydent: Z Dalią Grybauskaite rozmawiałem o sprawach trudnych

 

Jak podkreślił, to przede wszystkim władze litewskie powinny zadbać o to, aby sytuacja polskiego szkolnictwa i mniejszości polskiej na Litwie nie uległa pogorszeniu.


Według prezydenta kwestie te "prędzej, czy później będą musiały być rozwiązane po myśli" polskiej mniejszości. - Taki jest trend w całej Europie - dodał.

 

1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.