Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 21 lutego 2011

Prezydenci Polski i Czech o dobrej współpracy

Prezydent Bronisław Komorowski w Pradze
Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z Małżonką Anną Komorowską w Republice Czeskiej
Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z Małżonką Anną Komorowską w Republice Czeskiej
Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z Małżonką Anną Komorowską w Republice Czeskiej

Prezydenci Polski i Czech - Bronisław Komorowski i Vaclav Klaus - w czasie uroczystej poniedziałkowej kolacji w Pradze zapewnili o dobrej współpracy obu krajów i wzajemnym poparciu na arenie międzynarodowej.


- Nasze sąsiedztwo potrafi funkcjonować nie tylko w sytuacjach dramatycznych, jak np. zeszłoroczne powodzie, lecz także w sprawach zwykłych i codziennych. W polskiej polityce zagranicznej Republika Czeska zajmuje bardzo ważne miejsce - podkreślił prezydent Komorowski.


- Jestem przekonany - zauważył - że przyjaźń i dobre sąsiedztwo oraz bliska współpraca naszych krajów mają również istotne znacznie dla dobra naszego całego regionu. Jesteśmy sojusznikami i partnerami w wymiarze europejskim i euroatlantyckim.


W podobnym tonie wypowiadał się gospodarz spotkania, prezydent Vaclav Klaus. - Przeżywamy okres najbardziej intensywnej i najszerszej współpracy. I pragnę nadmienić, że Republika Czeska jest zainteresowana tym, żeby nasze partnerstwo trwało nadal - zaznaczył.


Zdaniem czeskiego przywódcy wyrasta z tego możliwość skutecznego promowania stanowiska Polski i Czech na arenie międzynarodowej, gdyż oba kraje są zainteresowane stabilnością i współpracą w obszarze środkowoeuropejskim, stabilnymi i racjonalnymi relacjami z partnerami spoza UE, przede wszystkim z Rosją, oraz bezpieczeństwem energetycznym.


- Łączy nas też długofalowe zainteresowanie utrzymaniem i rozwijaniem związków transatlantyckich ze Stanami Zjednoczonymi, w których postrzegamy gwarancję bezpieczeństwa własnego i europejskiego" - powiedział czeski prezydent.


(PAP)
 

Poleć znajomemu