przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 22 lutego 2011

Prezydent spotkał się z Polakami mieszkającymi w Czechach

Prezydent spotkał się z Polakami mieszkającymi w Czechach

Przebywający z wizytą oficjalną w Republice Czeskiej Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek po południu z Polakami mieszkającymi w Czechach. Odznaczył też czeskich strażaków, którzy pomagali podczas powodzi w Polsce w 2010 roku. Rozmawiał także z byłym czeskim prezydentem Vaclavem Havlem.

 

- Miło słyszeć od pana ambasadora, że Polacy (w Czechach) są dobrze zorganizowani, nie kłócą się, mają problemy, ale je rozwiązują - podkreślił prezydent Komorowski podczas spotkania z Polakami.

 

- Musicie mieć świadomość, że nie wszędzie tak jest. Staram się być aktywny w kontaktach z Polakami za granicą i z Polonią i to, co jest często źródłem słabości, to brak liderów albo nawyków i umiejętności wspólnego działania - dodał prezydent.

 

Bronisław Komorowski zwrócił także uwagę na problemy Polaków w Czechach, które - jak podkreślił - dotyczą m.in. wdrażania ustawy umożliwiającej podwójną pisownię nazw miejscowości, a także problemy dotyczące polskiego szkolnictwa.

 

Od Polaków mieszkających w Czechach prezydent otrzymał zaproszenie do odwiedzenia Zaolzia.

 

Bronisław Komorowski odznaczył następnie Złotym Krzyżem Zasługi 14 czeskich strażaków, którzy nieśli pomoc Polakom poszkodowanym podczas powodzi w maju i czerwcu ubiegłego roku.

 

- Dobrego sąsiada poznaje się wtedy, kiedy jest trudno, kiedy są kłopoty, kiedy szuka się pomocy. Bardzo byśmy chcieli, by w trudnych chwilach Polacy pomagali Czechom, a Czesi Polakom. Tak było w ubiegłym trudnym roku, roku bardzo rozległych i trudnych do zwalczenia powodzi - mówił prezydent Komorowski.

 

Jak podkreślił, podobnie było parę lat wcześniej, kiedy Wełtawa wystąpiła z brzegów w Pradze. Dodał, że odznaczając grupę czeskich strażaków, chciał podziękować wszystkim czeskim strażakom.

 

Pod koniec dwudniowej wizyty w Czechach Bronisław Komorowski spotkał się z byłym czeskim prezydentem Vaclavem Havlem, a także wziął udział w koncercie z cyklu "Jazz na Hradzie", gdzie wystąpiła polska wokalistka Aga Zaryan.

 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.