przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 27 marca 2011

Minister Sokołowski o wizycie Prezydenta RP w Estonii

Minister Jaromir Sokołowski

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką udaje się w poniedziałek z dwudniową roboczą wizytą do Estonii. Odwiedzi Tallin i Tartu, spotka się m.in. z prezydentem Toomasem Ilvesem, premierem Andrusem Ansipem i weźmie udział w Polsko-Estońskim Forum Ekonomicznym.

 

Zobacz program wizyty w dziale "Dla mediów"

 

Minister Jaromir Sokołowski, odpowiedzialny w Kancelarii Prezydenta za sprawy międzynarodowe, powiedział, że do wizyty w Estonii dochodzi na zaproszenie prezydenta Ilvesa, w 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Estonią i 20. rocznicę ich wznowienia.

 

- Prezydent będzie chciał podkreślić, jaką wagę Polska przywiązuje do regionu Morza Bałtyckiego i kontaktów z państwami tego regionu - zaznaczył.

 

Jak poinformował minister Sokołowski, jednym z głównych tematów rozmów prezydentów Komorowskiego i Ilvesa będzie bałtycka współpraca regionalna. Omówią współpracę w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego i ocenią poziom wdrażania Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego.

 

Prezydenci będą także rozmawiać o bieżących tematach europejskich. - Prezydent Komorowski przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie UE w drugiej połowie br. - powiedział prezydencki minister. Dodał, że Bronisław Komorowski będzie chciał też rozmawiać o doświadczeniach Estonii we wprowadzaniu euro i przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego.

 

Prezydenci będą również rozmawiać o programie Partnerstwa Wschodniego (w styczniu 2011 roku w Tallinie otwarto centrum szkoleniowe Partnerstwa Wschodniego), stosunkach z Rosją, sytuacji na Białorusi i europejskich perspektywach dla Ukrainy. Podejmowane będą też kwestie infrastrukturalne i bezpieczeństwa energetycznego, w tym połączeń do przesyłu energii elektrycznej i gazu w regionie.

Komorowski i Ilves będą ponadto dyskutować o polityce bezpieczeństwa, w tym wdrażaniu koncepcji strategicznej przyjętej na szczycie NATO w listopadzie zeszłego roku. - Polska i kraje bałtyckie są żywo zainteresowane implementacją zapisów strategii Sojuszu dotyczących m.in. wzmocnienia znaczenia art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Warszawa aktywnie włączała się w działania sojusznicze na rzecz Estonii, biorąc udział w misjach patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, ostatni raz w zeszłym roku - zaznaczył minister Sokołowski.

 

Wizyta w Estonii rozpocznie się od uroczystego powitania Pary Prezydenckiej przez estońskiego prezydenta i jego małżonkę. Następnie planowane jest bilateralne spotkanie prezydentów Komorowskiego i Ilvesa oraz plenarne rozmowy delegacji, które zakończą się wspólną konferencją prasową prezydentów.

 

W poniedziałek pary prezydenckie Polski i Estonii wezmą też udział w Polsko-Estońskim Forum Ekonomicznym w siedzibie Estońskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Głównym celem forum jest zwiększenie zainteresowania estońskich przedsiębiorców polskim rynkiem, w tym wzrost estońskich inwestycji w Polsce, eksportu polskich produktów do Estonii oraz współpraca naukowo-techniczna polskich i estońskich przedsiębiorców.

 

Po południu Bronisław Komorowski spotka się z estońskim premierem Andrusem Ansipem. Odsłoni także tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i spotka się z Polonią estońską i Estończykami zasłużonymi dla rozwoju stosunków polsko-estońskich. Szacuje się, że w Estonii mieszka około 2 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia.

 

Anna Komorowska wraz z Evelin Ilves wezmą natomiast udział w promocji estońskiego wydania "Małego Chopina" oraz w zakończeniu Roku Chopinowskiego w Estonii.

 

We wtorek prezydenci Komorowski i Ilves wraz z żonami odwiedzą Uniwersytet w Tartu, gdzie prezydent Polski wygłosi wykład "Dobre sąsiedztwo w polityce zagranicznej RP" dla kadry naukowej i studentów. Spotka się również z polskimi studentami w Tartu oraz studentami estońskimi uczącymi się języka polskiego.

 

Minister Jaromir Sokołowski poinformował, że oprócz części oficjalnej wizyta w Estonii będzie miała również część prywatną. Prezydent Komorowski będzie gościł w prywatnej rezydencji prezydenta Ilvesa. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.