przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 marca 2011

Bronisław Komorowski na Polsko-Estońskim Forum Ekonomicznym

Prezydent RP Bronisław Komorowski i Premier Estonii Andrus Ansip

- Polska z ogromnym szacunkiem spogląda na estońskie reformy gospodarcze - mówił w poniedziałek w Tallinie prezydent Bronisław Komorowski podczas Polsko-Estońskiego Forum Ekonomicznego.

 

Jak podkreślał, Polsce z kolei udało się w okresie kryzysu gospodarczego w UE utrzymać cały czas dodatni wzrost gospodarczy.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że polskie przewodnictwo w Radzie UE, w II połowie 2011 roku przypadnie na trudny okres w wymiarze czysto politycznym, jak i gospodarczym. Zapewnił jednocześnie, że Polska będzie uczestniczyła w pracach UE nad przyszłością strefy euro.

 

Sprawą kluczową - mówił prezydent Komorowski - jest przyszła perspektywa finansowa UE, na lata 2014-2020. - Dlatego z satysfakcją odnotowuję wspólne podejście do kluczowych problemów, jeśli chodzi o perspektywę finansową - dodał polski prezydent.

Jak stwierdził, Polska i Estonia mimo ogromnego postępu mają do nadgonienia masę straconego czasu.

 

- Musimy zabiegać o utrzymanie konkurencyjności naszych gospodarek w stosunku do innych krajów, także innych krajów UE, jak i mamy prawo zabiegać o to, aby inne kraje UE wspierały nasze szanse na wyrównanie poziomu rozwoju gospodarczego - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak zapewnił, Polska z ogromnym szacunkiem spogląda na dokonania Estonii w obszarze reformy gospodarczej. - Sami też z dumą podkreślamy, że udało się nam w okresie kryzysu gospodarczego w UE utrzymać cały czas dodatni wzrost gospodarczy - mówił prezydent Polski.

 

- Mamy nadzieję na zintensyfikowanie kontaktów gospodarczych pomiędzy naszymi krajami. Reforma rynku wewnętrznego, o którą zabiegamy w UE, powinna być dodatkowym impulsem - zaznaczył Bronisław Komorowski, oceniając jednocześnie, że poziom wymiany handlowej między Polską a Estonią nie jest satysfakcjonujący.

 

Zwrócił uwagę, że Polska jest dużym rynkiem wewnętrznym, jest krajem o szybkim wzroście gospodarczym, a Estonia jest blisko rynków skandynawskich. - Warto z tego wyciągnąć wnioski na przyszłość - dodał.

 

Namawiał jednocześnie do większej obecności estońskich firm na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. - Giełda warszawska może być atrakcyjnym miejscem pozyskiwania kapitału, także dla firm estońskich - argumentował.

 

Po udziale w forum ekonomicznym Komorowski spotkał się na roboczym śniadaniu z premierem Estonii Andrusem Ansipem.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.