przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 marca 2011

"Pozostało coś z historycznego sąsiedztwa z Estonią"

Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii

Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z Małżonką przebywa z dwudniową wizytą w Estonii, spotkał się w poniedziałek po południu z estońską Polonią. Odznaczył osoby zasłużone dla relacji polsko-estońskich.

 

- W wyniku wyroków historii Polska nie sąsiaduje bezpośrednio z Estonią, ale coś z tego historycznego sąsiedztwa pozostało - pewnie wiele sympatii, wiele wydarzeń z historii - mówił Bronisław Komorowski.

 

Jak podkreślił, pomimo odległości od Warszawy do Tallina, Polska jest tam "obecna w postaci Państwa i tablicy marszałka Józefa Piłsudskiego, którą z prezydentem Estonii odsłoniłem".

 

Przy okazji spotkania prezydent Komorowski odznaczył dwie osoby zasłużone dla stosunków polsko-estońskich.

 

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP otrzymał estoński historyk, prof. Raimo Pullat, który zajmuje się relacjami polsko-estońskimi, polsko-fińskimi i estońsko-fińskimi.

 

- Dziękuję z całego serca. Ten wysoki order uważam za zachętę do pracy w służbie prawdy, przyjaźni między narodem estońskim i polskim aż do końca mojego życia - powiedział Pullat. Jak podkreślił, odznaczenie traktuje także jako wyraz uznania dla całej nauki estońskiej.

 

Prezes Związku Polaków w Estonii Halina Kisłacz odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. - Jestem bardzo wzruszona i zaskoczona - dziękowała Kisłacz.

 

Podczas ostatniego spisu powszechnego z 2000 roku narodowość polską zadeklarowało nieco ponad 2 tys. osób. Największa grupa osób polskiego pochodzenia mieszka w regionie Harjumaa, w którym położona stolica Estonii - Tallin.

 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.