przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 29 marca 2011

Drugi dzień wizyty prezydenta w Estonii

Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii   |   Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii Wizyta robocza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Estonii

We wtorek, w drugim dniu roboczej wizyty w Estonii, prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Tartu, gdzie na uniwersytecie wygłosił wykład „Dobre sąsiedztwo w polityce zagranicznej RP” oraz odsłonił tablicę poświęconą królowi Stefanowi Batoremu.

 

- O wiele łatwiej by nam było przeprowadzić potrzebny i niezwykle ważny dla Polski, dla całego regionu i dla całej Europy proces pojednania z Rosją, gdyby Rosja była krajem, który przejdzie przez doświadczenie demokratyczne - mówił Bronisław Komorowski.

Jak zapewnił, Polska stara się robić jak najwięcej dobrego z trudnym sąsiedztwem polsko-rosyjskim. - Były takie okresy, kiedy Polska, ale pewnie i Estończycy, doświadczali opresji ze strony państwa rosyjskiego, a jednocześnie istniały jak najlepsze, ciekawe, piękne relacje na poziomie ludzi, narodów, społeczeństw - zauważył prezydent.

Zdaniem prezydenta Komorowskiego, Rosja jest w przeddzień przewartościowania swojej oceny okresu po 1990 roku. - Mamy nadzieję na powrót tendencji modernizacyjnych w Rosji i uważamy, że warto w to inwestować - powiedział prezydent. W jego opinii, Rosja nie ma innej drogi, nie ma innej szansy niż modernizacja.

- Ostatni rok w polityce polskiej to rok próby dialogu polsko-rosyjskiego, szukania mechanizmów współpracy przy prostym i oczywistym definiowaniu różnic interesów – podkreślił Bronisław Komorowski. Chcemy - zapewnił - pokazywać, gdzie współpraca może mieć miejsce, nie chowając pod sukno różnic interesów i poglądów.

- Polska dzisiejsza ma w swoim fundamencie upominanie się o przekreślenie kłamstwa katyńskiego - przypomniał polski prezydent. Jak dodał, Polska stawia na to, by przekroczyć barierę kłamstwa katyńskiego i nie tylko samemu uzyskać historyczną satysfakcję, by pokazać własny dramat i straty, ale także po to, by samej Rosji ułatwić przezwyciężenie własnej dramatycznej historii z czasów stalinowskich.

Jak mówił prezydent Komorowski, Polska chce Rosji demokratyzującej się, która potrafi przekraczać bariery historyczne i takiej, która chce dialogu. - Chcemy takiej Rosji, która będzie traktowała z należytym szacunkiem, zgodnie z zasadami dobrego sąsiedztwa wszystkich swoich sąsiadów - dodał.

W swoim wykładzie Bronisław Komorowski poświęcił uwagę także Białorusi. - Polska jest po stronie społeczeństwa białoruskiego, walczącego o swoją szansę na życie w normalnym państwie - oświadczył. Jak powiedział, nasz kraj jest zwolennikiem twardego kursu wobec władz białoruskich.

- Nie można udawać, że tam nie biją ludzi. Nie można udawać, że nie widzimy, że tam nie ma demokracji - argumentował. - Musimy stosować jednoznaczne kryteria oceny władzy i musimy mieć odwagę pomagania Białorusinom w ich drodze ku demokracji i wolności - dodał.

Odnosząc się z kolei do Ukrainy Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polska chce, aby jej wschodni sąsiad był wolny, demokratyczny i uczestniczył w integracji europejskiej. - Ostatnimi krajami, które mogą zgodzić się na zamykanie drzwi za sobą są te kraje, które ostatnie dostały się do UE - uważa prezydent. Zapewnił, że Polska będzie trzymała nogę w drzwiach UE bardzo długo, mówiąc „chodźcie, zmieńcie się".
Zobacz także: "Pozostało coś z historycznego sąsiedztwa z Estonią" Bronisław Komorowski na Polsko-Estońskim Forum Ekonomicznym Prezydent z roboczą wizytą w Estonii Minister Sokołowski o wizycie Prezydenta RP w Estonii Wykład prezydenta na Uniwersytecie w Tartu
Na uniwersytecie w Tartu Komorowski i Ilves spotkali się także z polskimi i estońskimi studentami. Odsłonili tablicę poświęconą królowi Stefanowi Batoremu, który w 1583 roku założył w tym mieście jezuickie gimnazjum.

Po południu Para Prezydencka wróciła do Warszawy. (inf. własna, PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.