przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 8 kwietnia 2011

Prezydent z dwudniową wizytą w Budapeszcie

Jak dodał, będzie opowiadał się za wzmocnieniem wspólnej unijnej polityki bezpieczeństwa i obrony. - Prezydent będzie mówił także o współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej i w regionie Morza Bałtyckiego, wskazując na Polskę, która chciałaby odgrywać rolę łącznika pomiędzy unijną strategią dla regionu Morza Bałtyckiego i strategią naddunajską - powiedział minister.

 

W dyskusji Bronisław Komorowski odniesie się także do wydarzeń w Afryce Północnej, w podkreślając - mówił minister Sokołowski - że w świetle ostatnich wydarzeń w tym regionie UE powinna wspierać działania zmierzające do wypracowania nowych relacji z południowym sąsiadami Europy.

 

- Przedstawi polską propozycję utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, w celu wspierania nowych elit państw partnerskich regionu Południa i Wschodu. Podkreśli też, że reagując na niespodziewane wybuchy społeczne w południowym sąsiedztwie Europy Unii Europejskiej, nie wolno zapominać o wschodniej części kontynentu - powiedział minister.

 

Spotkanie Grupy Arraiolos będzie także okazją do rozmów bilateralnych. W piątek Bronisław Komorowski spotka się z prezydentem Austrii Heinzem Fischerem, a w sobotę z prezydentem Słowenii Danilo Turkiem. Jak poinformował minister Sokołowski, rozmowa z Fischerem będzie dotyczyła m.in. planowanej na początku lipca wizyty Komorowskiego w Austrii i otwarciu 1 maja br. austriackiego rynku pracy dla Polaków.

 

W piątek rano w ambasadzie polskiej w Budapeszcie Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia obywatelom węgierskim zasłużonym dla rozwoju przyjaźni polsko-węgierskiej. Prezydenci Polski i Węgier odsłonią też Pomnik Męczenników Katynia w budapeszteńskim parku o tej samej nazwie oraz zasadzą tam dęby.

 

Pomnik ma formę dużego sześcianu z wyciętymi elementami imitującymi drzewa; w środku bryły znajduje się instalacja świetlna. Dwa drzewa mają nawiązywać do dwóch węgierskich ofiar - kpt. Emanuela Korompaya i kpt. Oskara Rudolfa Kuehnela.

 

Pomnika, który odsłonią prezydenci Polski i Węgier będzie kolejnym pomnikiem katyńskim poza granicami naszego kraju.

 

Jak powiedział minister Sokołowski, prezydent zaprosił do delegacji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta, wdowę po tragicznie zmarłym pod Smoleńskiem poprzednim sekretarzu Rady Andrzeju Przewoźniku - Jolantę Przewoźnik i kilkunastu przedstawicieli Rodzin Katyńskich.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.