przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 września 2010

Prezydent: Będzie szczyt polsko-francuski

Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Nicolas Sarkozy

Prezydent Bronisław Komorowski po czwartkowym spotkaniu w Paryżu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym zapowiedział, że zostanie zorganizowany szczyt polsko-francuski. Wkrótce po nim ma dojść do szczytu państw Trójkąta Weimarskiego.

 

- Trójkąt Weimarski (forum współpracy Polski, Francji i Niemiec) ożyje na nowo na poziomie kontaktów głów państw. Najpierw szczyt polsko-francuski, a później szczyt Trójkąta Weimarskiego. Będziemy to jeszcze uzgadniali z partnerem niemieckim- powiedział Bronisław Komorowski na krótkim briefingu po spotkaniu z francuskim prezydentem w Pałacu Elizejskim.

 

Termin tych spotkań ani główny temat nie są jeszcze ustalone, gdyż - jak wyjaśnił szef polskiego państwa - "trzeba to uzgodnić ze stroną niemiecką".

 

Prezydent wyraził jednak nadzieję, że "uda się to zrealizować stosunkowo szybko". Bronisław Komorowski zwrócił też uwagę, że współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego zamarła w 2006 roku.

 

Powiedział także, że z prezydentem Sarkozym uzgodnił, iż "w okresie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (II połowa 2011 roku - PAP) oba kraje będą starały się koordynować niektóre pomysły i razem je realizować, w czasie gdy Francja będzie sprawowała istotną rolę w ramach grupy G8 i G20".

 

- To jest zapowiedź szansy na daleko idące zbliżenie polsko-francuskie na obszarze UE. To otwiera daleko idące dobre perspektywy - ocenił polski prezydent.

 

Odniósł się też do przyszłości konfliktu w Afganistanie. Zauważył, że w tym momencie "toczy się dyskusja wewnątrz NATO i z Afganistanem na temat zakończenia misji bojowej" (w tym kraju). - To jest postęp z mojego punktu widzenia - zaznaczył prezydent Komorowski, wyjaśniając, że wcześniej "rozważano tylko i wyłącznie to, jak kontynuować tę misję". Zobacz także: Prezydent o nowej formule Trójkąta Weimarskiego Prezydent uczcił pamięć ofiar wojen

 

O współpracy Warszawy, Paryża i Berlina oraz polsko-francuskich relacjach dwustronnych polski prezydent rozmawiał też w czwartek wieczorem z premierem Francois Fillonem. Jak podało po spotkaniu biuro prasowe francuskiego szefa rządu, obaj przywódcy dyskutowali o "istniejących i możliwych polach kooperacji między Francją a Polską, takich jak energia, obrona, nowe technologie czy kultura". "Podkreślono także wagę przywiązywaną przez Francję i Polskę do ich wspólnej współpracy z Niemcami" - głosi komunikat premiera. Według tego samego dokumentu, Fillon i Komorowski zgodzili się co do "konieczności europejskiej strategii gospodarczej mającej zwiększyć jej konkurencyjność i wzrost gospodarczy", a także co do szczególnie dużego znaczenia rolnictwa w tym względzie.

W czasie jednodniowej wizyty w Paryżu przywódca polskiego państwa spotkał się także z przewodniczącym francuskiego Zgromadzenia Narodowego Bernardem Accoyerem. Zapalił również znicz pamięci ku czci ofiar wojen i złożył wieniec przy grobie nieznanego żołnierza pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Spotkał się tam z polskimi i francuskimi kombatantami. Rano złożył kwiaty na grobie Fryderyka Chopina na paryskim cmentarzu Pere Lachaise.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta. Oficjalnym powodem była choroba, nieoficjalnie pojawiały się informacje, że polski prezydent odwołał spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.