przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 1 czerwca 2011

Prezydent otworzył wystawę w Madrycie

Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki   |   Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" Otwarcie wystawy „Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej"

„Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki" czyli "Złote Czasy Rzeczypospolitej" - to tytuł wystawy, którą w Madrycie otworzył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wspólnie z Królem Hiszpanii Juanem Carlosem I.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie uświetnia polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Inauguracja wystawy jest jednym z punktów wizyty Prezydenta Bronisława Komorowskiego z Małżonką w Hiszpanii.

Dzieła prezentujące dorobek artystyczny i kulturalny Polski prezentowane są w najbardziej prestiżowych salach ekspozycyjnych w Hiszpanii, czyli w Palacio Real. Perłą wystawy jest arcydzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Nowatorski na tle epoki, alegoryczny portret Cecylii Gallerani, jest chlubą polskich zbiorów.

Wystawa w Pałacu Królewskim w Madrycie jest pierwszą w powojennej historii , tak obszerną, prezentacją polskiego dorobku kulturalnego i artystycznego w Hiszpanii. Najlepsze dzieła sztuki odzwierciedlają dzieje Polski od końca średniowiecza do rozbiorów, prezentując – przekrojowo i chronologicznie – polską historię, kulturę, sztukę i obyczaje. Dodatkowym tłem wystawy są bardzo bliskie związki rodzinne Króla Juana Carlosa I i Adama Karola Czartoryskiego – Fundatora i Przewodniczącego Fundacji Książąt Czartoryskich, której kolekcja stanowi ważną część ekspozycji.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.