Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 17 czerwca 2011

Prezydent: Dzisiejsza Europa spełnieniem marzeń wielu pokoleń

Dzisiejsza Europa to spełnienie marzeń wielu pokoleń Europejczyków. To było też polskie marzenie – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Berlinie. Podkreślił, że nie ma integracji europejskiej bez pojednania narodów. Prezydent wygłosił przemówienie na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.

 

Traktat polsko-niemiecki jednym z fundamentów nowej Europy

 

- Nie ma integracji europejskiej bez pojednania narodów. Takie jest polskie doświadczenie, takie jest doświadczenie niemieckie i wielu innych narodów – mówił Bronisław Komorowski. Podkreślał znaczenie podpisanego 20 lat temu polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
 

- Pojednanie polsko-niemieckie, które dokonywało się spontanicznie między społeczeństwami potrzebowało fundamentów prawnych. 20 lat temu, 17 czerwca - w dniu obchodzonym przez lata w Niemczech jako dzień niemieckiej jedności - został podpisany między suwerenną i demokratyczną Polską a zjednoczonymi Niemcami Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – powiedział. Dodał, że trudno o bardziej wymowny symbol związku między pojednaniem polsko-niemieckim i niemiecką jednością oraz wspólnymi nadziejami na integrację.
 

Prezydent podkreślał, że postanowienia Traktatu stworzyły solidną podstawę rozwoju naszych stosunków. - Miał wielkie znaczenie dla Europy, doprowadził do pełnej normalizacji, zbliżenia w stosunkach dwustronnych ważnych dla procesu integracji europejskiej krajów - dodał.
 

Bronisław Komorowski przypomniał, że Traktat zawierał też zobowiązanie Niemiec do popierania europejskich aspiracji Polski. – To jest dobry moment, żeby powiedzieć, że pamiętamy i jesteśmy wdzięczni za niemieckie zaangażowanie zmierzające do uzyskania przez Polskę członkostwa w NATO i UE - zaznaczył. Prezydent podkreślał, że Traktat polsko-niemiecki z 17 czerwca 1991 r. stał się jednym z fundamentów nowej Europy.


Europa spełnieniem marzeń wielu pokoleń Europejczyków

 

Dzisiejsza Europa to spełnienie marzeń wielu pokoleń Europejczyków. To było też polskie marzenie – Europa zawsze była polskim snem o wolności – mówił prezydent.


Jak dodał, młodzi ludzie idą do przodu, mniej oglądając się wstecz, gdzie cały czas czyha bolesna przeszłość. - Mamy szczęśliwszą Europę, w której mimo kłopotów - my w Polsce wiemy to bardzo dobrze - żyje się lepiej , żyje się bezpieczniej, żyje się sensowniej i bardziej logicznie niż bez integracji i bez demokracji wcześniej – podkreślił.

 

Prezydent zaznaczył, że dopiero po 1989 roku, który u nas słusznie bywa nazywany „annus mirabilis”, możliwe stało się wyjście poza dotychczasowe ramy integracji europejskiej.

 

- Nastąpiło to w dwóch wymiarach – mówił Bronisław Komorowski - po pierwsze, Wspólnoty stały się Unią Europejską, która objęła swoim zasięgiem liczne pozagospodarcze dziedziny życia społecznego i europejskich stosunków międzynarodowych. I – jak przypomniał - od traktatu z Maastricht w obręb Unii Europejskiej kolejno włączano politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ruch bez granic, współpraca w sprawach wewnętrznych, współpracę wymiaru sprawiedliwości , kwestie obrony i prawa człowieka.
 

Po drugie – wymieniał prezydent - doszło do znacznego rozszerzenia geograficznego - Wspólnota przekształcona w Unię w ciągu kilkunastu lat rozszerzyła się do 27 państw członkowskich. Podkreślił jednocześnie, że wymagało to kolosalnego wysiłku.

 

Zdaniem prezydenta, także wspólna waluta – mimo przejściowych trudności – jest wielkim sukcesem. - Euro jest jednym z kół zamachowych dalszego pogłębiania integracji państw Unii – zaznaczył.

 

Wizyta Prezydenta RP w Berlinie była elementem obchodów 20. rocznicy polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Poleć znajomemu