przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 22 czerwca 2011

Prezydenci Polski i Słowacji przed pomnikiem ofiar komunizmu

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji   |   Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Słowacji

Prezydenci Polski i Słowacji, Bronisław Komorowski i Ivan Gaszparovicz, złożyli w środę na bratysławskim Devinie wieniec przed pomnikiem ofiar walki o wolność.


Położony przy ujściu rzeki Morawy do Dunaju pomnik "Brama Wolności" upamiętnia 400 ofiar komunizmu z lat 1948-89. Ludzie ci zginęli w czasie nielegalnego przekraczania granicy między ówczesną Czechosłowacją a Austrią.


- Jesteśmy w miejscu, gdzie dobrze czuje się, czym była żelazna kurtyna. W tym miejscu była to krwawa kurtyna, która dzieliła świat wolny i niewolny, która dzieliła Europę - podkreślił w krótkiej rozmowie z mediami Bronisław Komorowski. Zobacz także: Prezydent z wizytą na Słowacji Prezydent: Bardzo się cieszę, że mogę spotkać się z Polakami na Słowacji


- Tutaj ginęli ludzie, także polscy obywatele - dodał. O tym, że ginęli tu Polacy świadczą polskie nazwiska wyryte na pomniku.
Monument stanowią przypominające bramę trzy betonowe bloki ze śladami od kul i wyłamaną w środku żelazną kratą.


W środku pomnika wyryto napis: "Ku pamięci mężczyzn i kobiet zamordowanych podczas ucieczki przed reżimem komunistycznym". Lista nazwisk jest długa; kończy ją "28 ofiar nieznanych".


Jak sprecyzował w rozmowie z PAP radca ambasady polskiej na Słowacji Grzegorz Nowacki, "pomnik został odsłonięty w 2005 roku i znajduje się niedaleko słowacko-austriackiej granicy, gdzie osoby te usiłowały przedostać się z Czechosłowacji na drugą stronę, do Austrii, przez tzw. żelazną kurtynę".


Podsumowując wtorkowe rozmowy z prezydentem Słowacji Gaszparoviczem i premier Ivetą Radiczovą, prezydent Komorowski ocenił w rozmowie z PAP, że "relacje polsko-słowackie są znakomite, ale wspólnym wysiłkiem powinniśmy im nadawać charakter ponadstandardowy tak, aby wyróżniały się pozytywnie w ramach dobrego sąsiedztwa Polski z wszystkimi innymi krajami".


Prezydent przypomniał, że w Bratysławie omawiano "dwie istotne sprawy z punktu widzenia wspólnych interesów" - prezydencję Polski oraz kwestię "budowania wspólnym wysiłkiem akceptacji świata zachodniego dla zachodnich aspiracji Ukrainy, co - jak mówił - leży w żywotnym interesie całej Europy, w tym Polski i Słowacji".


Bronisław Komorowski zaznaczył po spotkaniu z Gaszparoviczem, że "jedynym poważnym źródłem niepokoju co do kształtu przyszłej perspektywy budżetowej jest sytuacja w krajach europejskich strefy euro, przeżywających obecnie daleko idące trudności ekonomiczne", w tym zwłaszcza w Grecji. Jak dodał, na kształt i wielkość przyszłego unijnego budżetu będzie miał sposób rozwiązania kryzysu ekonomicznego, m.in. w Grecji i Portugalii.

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.