przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 13 lipca 2011

Prezydent z wizytą w Austrii

Prezydent z wizytą w Austrii
Prezydent z wizytą w Austrii
Prezydent z wizytą w Austrii
Prezydent z wizytą w Austrii
Prezydent z wizytą w Austrii
Prezydent z wizytą w Austrii
Prezydent z wizytą w Austrii

Priorytety polskiej prezydencji, pomoc dla krajów eurolandu pogrążonych w kryzysie zadłużenia oraz rozszerzenie UE na Bałkany Zachodnie i kraje na wschód od Unii - to główne tematy rozmów prezydentów Polski i Austrii Bronisława Komorowskiego i Heinza Fischera.

 

Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną jest z dwudniową wizytą oficjalną w Austrii.

 

Na konferencji prasowej po spotkaniu z Fischerem polski prezydent zapewnił, że Warszawa chce angażować się w rozwiązywanie bieżących problemów gospodarczych i finansowych strefy euro, przekazując także polskie doświadczenia i umiejętności.

 

- Chcemy przekazać też polski optymizm, który wiąże się z tym, że byliśmy jedynym krajem, który nie doznał recesji w ubiegłych latach i który nieustannie od prawie 20 lat cieszy się rozwojem gospodarczym - mówił Bronisław Komorowski.

 

Przypomniał w tym kontekście o polskich doświadczeniach w zakresie trudnych reform systemowych, które do dnia dzisiejszego skutkują pozytywnie w obszarze polskiej gospodarki. Polski prezydent optymistycznie wypowiedział się na temat przyszłości wspólnej waluty europejskiej. -Jesteśmy eurooptymistami - podkreślił, wyrażając przekonanie, że w UE nie dojdzie do recesji.

 

Ze swej strony prezydent Austrii dodał, że rozmawiano o sytuacji finansowej i gospodarczej w UE oraz o chęci zapanowania wspólnie nad tym kryzysem. - Gotowość Polski w tej dziedzinie jest bardzo ważna  - zauważył Fischer.

 

Prezydenci podkreślili dobre stosunki między obu krajami i wyrazili chęć ich pogłębienia. W Wiedniu rozmawiano również o rozszerzeniu UE na Bałkany Zachodnie oraz kraje na wschód od Unii.

 

- Polska, konsekwentnie opowiadając się za pogłębieniem integracji europejskiej, jest również za poszerzeniem obszaru uczestniczącego w integracji. Dotyczy to zarówno naszego spojrzenia na region Bałkanów, jak i krajów na wschód od Unii Europejskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Uważamy - podkreślił stanowczo - że jedynym podstawowym kryterium powinno być kryterium wypełniania warunków członkostwa w UE.

Fischer podkreślił, że w kwestii Bałkanów Zachodnich Austria i Polska mają to samo stanowisko. Zaznaczył, że bardzo pozytywne jest to, iż Chorwacja spełniła wszelkie warunki, że niedługo możemy podjąć proces ratyfikacji, aby doszło do jej pełnej integracji z UE.

 

Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że Chorwacja będzie mogła być może podpisać umowy stowarzyszeniowe, w pełni rozstrzygające członkostwo tego kraju w UE, jeszcze za polskiej prezydencji. - Ale chcielibyśmy również - dodał polski prezydent - obserwować postęp, jeśli chodzi o wypełnienie kryteriów istotnych z punktu widzenia uczestniczenia w procesach integracyjnych także na Ukrainie.

 

Polska stara się o to, aby przyspieszać perspektywę uczestnictwa Ukrainy w procesach integracyjnych i odnotowuje z satysfakcją wyraźny postęp, jeśli chodzi o przygotowywanie się do tego przez Ukrainę - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent Komorowski ma jeszcze w środę spotkać się z wicekanclerzem, ministrem spraw zagranicznych i europejskich Michaelem Spindeleggerem oraz przewodniczącą Rady Narodowej (izby wyższej austriackiego parlamentu) Barbarą Prammer. Następnie w Austriackiej Izbie Gospodarczej prezydent RP weźmie udział w Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym, zainaugurowanym we wrześniu 2009 r. przez prezydenta Fischera podczas wizyty w Warszawie.

 

W czwartek, w drugim dniu wizyty, Komorowski jako pierwszy polski prezydent odwiedzi były nazistowski obóz koncentracyjny w Mauthausen koło Linzu w Górnej Austrii. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.