przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 13 lipca 2011

"Integracja Europejska jako źródło wzrostu gospodarczego"

Prezydent na Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym
Prezydent na Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym

Jeden z priorytetów Polski w ramach prezydencji to działania w obszarze integracji europejskiej jako szansa na dalsze źródło wzrostu gospodarczego UE - wskazał w środę prezydent Bronisław Komorowski na Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym w Wiedniu.

Występując na forum, zorganizowanym w Austriackiej Izbie Gospodarczej (AIG) Bronisław Komorowski ocenił, że objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE jest poważnym osiągnięciem i ukoronowaniem niełatwej polskiej drogi wiodącej z systemu komunistycznego do wolnego rynku. Przypomniał, że jest to droga wiodąca od totalitaryzmu do demokracji. - To jest ukoronowanie naszych dążeń, ale jednocześnie i sprawdzian - podkreślił.

Bronisław Komorowski przebywa do czwartku z dwudniową oficjalną wizytą w Austrii.

- Polska podczas prezydencji ma zamiar być aktywna, by nie tylko udowadniać samej sobie, ale także wszystkim Europejczykom, że integracja europejska ma głęboki sens i jest lekarstwem na wiele trudności - zapowiedział prezydent.

Przyznał, że Warszawa zdaje sobie sprawę, iż polska prezydencja przypada na okres, w którym UE stoi przed poważnymi wyzwaniami, w tym skutkami światowego kryzysu gospodarczego czy kryzysu strefy euro. Zastrzegł jednak, że nie należy jej postrzegać wyłącznie jako borykania się z problemami. - My, w Polsce mamy doświadczenie, że kryzys to także jest dobra okazja do zrobienia czegoś, co w normalnych czasach niekoniecznie chce się robić, a w okresie kryzysu po prostu trzeba - powiedział.

W tym kontekście prezydent nawiązał do czasów, gdy Polska podlegała głębokiej transformacji w każdej dziedzinie życia, wynosząc z tamtego okresu doświadczenie, że kryzys można zamienić w sukces.

- Wtedy nie mieliśmy innego wyjścia, musieliśmy podjąć daleko idące ryzyko i dzisiaj jesteśmy beneficjentami tamtych odważnych działań z początku lat 90. - podkreślił.

Przypomniał, że Polska uniknęła w 2009 r. recesji, co dzisiaj potwierdza i wzmacnia stabilność naszej gospodarki" oraz że "nie doświadczyła spadku PKB od 1991 roku.

- Dlatego chcemy się dzielić polskim doświadczeniem. Dlatego podczas naszej prezydencji wyraźnie stawiamy na problematykę wzrostu gospodarczego Europy - zaznaczył prezydent Komorowski.

Podkreślił, że integracja Polski z UE przyniosła nowe szanse również dla polsko-austriackiej współpracy. - Osiągnięcia są imponujące, jeśli chodzi o poziom zaangażowania firm austriackich w Polsce, o bardzo szybki wzrost wymiany handlowej - dodał. Według oficjalnych danych, w Polsce reprezentowanych jest ok. 800 firm austriackich.

Wyraził przekonanie, że spotkanie takie jak środowe w ramach Austriacko-Polskiego Forum Gospodarczego, to doskonała okazja również do budowania mechanizmów współpracy.

W Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym udział wzięło 130 przedstawicieli z Austrii i ponad 30 z Polski. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.