Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 lipca 2010

Komorowski: W czwartek złożę rezygnację z funkcji marszałka

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, że w czwartek o godz. 8.15 na ręce członków Prezydium Sejmu złoży rezygnację z pełnionej funkcji.

Komorowski powiedział na konferencji prasowej, że uprawnienia regulaminowe marszałka Sejmu przejmie zgodnie z obyczajem parlamentarnym najstarszy z wicemarszałków, czyli Stefan Niesiołowski. Na ręce Niesiołowskiego Komorowski złoży mandat poselski.

Pełniącym obowiązki prezydenta do wyboru nowego marszałka będzie zaś marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Nowego marszałka parlamentarzyści wybiorą o godz. 18 w czwartek. Kandydatem na to stanowisko jest obecny szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

Rozstanie z Sejmem

Odbierając we wtorek na Zamku Królewskim uchwałę PKW Bronisław Komorowski oświadczył, że prezydent musi stać na straży konstytucji, na straży prawa. - Musi więc zaczynać także od siebie, od kształtowania dobrego obyczaju w zakresie prawa polskiego, konstytucji, przepisów, ustaw. Nawet wtedy, kiedy one powodują konkretne trudności dotyczące samego prezydenta - powiedział.

Podkreślił, że składa mandat i funkcję marszałkowską i wypełnianie obowiązków głowy państwa w przekonaniu, że do czasu złożenia przysięgi państwo polskie ma zagwarantowane funkcjonowanie na zasadach ciągłości władzy państwa polskiego, ciągłości przepisów prawa i jest w tej chwili poza obszarem ostrego sporu politycznego.

Jak zaznaczył, składa mandat w przekonaniu, że to także jest lekcja pokory wobec konstytucji, wobec prawa, choć - zaznaczył - oznacza to również rezygnację z ogromnego obszaru władzy skupionej w jednym ręku. - Chciałbym, żeby to była zapowiedź także i kształtu, i zasad funkcjonowania mojej prezydentury w przyszłości - powiedział.

Rozstanie z Platformą Obywatelską


Komorowski zapowiedział też, że zbliża się niełatwy moment jego rozstania z własnym środowiskiem politycznym - Platformą Obywatelską. - To wymóg dobrego obyczaju demokratycznego w państwie - podkreślił. Jak zaznaczył, jest to też wymóg tworzenia prezydentury stojącej ponad partiami politycznymi, ponad podziałami partyjnymi.

- Zostawię chyba całe serce w moim środowisku politycznym, ale rozum i poczucie odpowiedzialności za państwo polskie wymaga tego, aby od dnia dzisiejszego myśleć i działać w kategoriach wykraczających poza granice wyznaczone przynależnością partyjną - podkreślił prezydent elekt. (PAP)
 

Poleć znajomemu