Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 lipca 2010

Prezydenci Polski i Niemiec o przyszłej współpracy

Spotkanie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem   |   Spotkanie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem Spotkanie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem Spotkanie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem Spotkanie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem Spotkanie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem Spotkanie prezydenta-elekta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem

We wtorek, prezydent-elekt Bronisław Komorowski przyjął w Belwederze przebywającego z jednodniową wizytą w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa.

Szansa na jak najlepsze stosunki

Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent-elekt przypomniał, że prezydent Wulff objął swoją funkcję w wyniku decyzji niemieckiego parlamentu 30 czerwca. Jak dodał fakt, że kilka dni później, 4 lipca, w wyniku II tury wyborów on sam wygrał II turę wyborów prezydenckich w Polsce, dobrze wróży na przyszłość.

Podkreślił, że jest to ogromna szansa na jak najlepsze ułożenie współpracy polsko-niemieckiej, także na szczytach państwa, na poziomie współpracy prezydenckiej. - Prezydenci Niemiec i Polski zadbają o dalszy rozwój współpracy polsko-niemieckiej – zapewnił Bronisław Komorowski.

Jako pierwszy element tej współpracy Bronisław Komorowski zaproponował patronat prezydentów nad polsko-niemiecką wymianą młodzieżową.

- Mam nadzieję, że tam będziemy mieli okazję sformułować konkretne propozycje, aby posunąć do przodu polsko-niemieckie stosunki – dodał prezydent Niemiec zapewniając, że chętnie chciałby podjąć propozycję patronatu nad niemiecko-polską współpracą młodzieży.

- Chcemy wspólnie przyczynić się do tego, aby w Krzyżowej odbyły się konferencje intelektualistów poświęcone tematowi przyszłości integracji europejskiej, abyśmy w ten sposób dali dobry przykład, jak budować przyszłość - dodał Wulff.

Pierwsze wizyty polskiego prezydenta

Prezydent Wulf przypomniał dziedzictwo Solidarności dodając, że Niemcy zawdzięczają wolność i jedność temu ruchowi. - Obecnie chcemy wspólnie pracować na rzecz dalszej integracji Europy – powiedział zapraszając prezydenta-elekta do złożenia wizyty w Berlinie.

Dziękując za zaproszenie Bronisław Komorowski zapewnił, że Berlin będzie jednym z celów jego pierwszych podróży. - Swoją pierwszą podróż zagraniczną po zaprzysiężeniu zamierzam odbyć do Brukseli, do Paryża i do Berlina - powiedział polski prezydent elekt. Przypomniał, że prezydent Wulff swoją pierwszą podróż zagraniczną odbył do Strasburga, kolejne do Paryża i Warszawy.

- Skoro nikt tego nie reżyserował, nikt tego nie planował, a życie to tak napisało, to jest to koronny dowód na to, że myślimy i działamy podobnie i tak niech będzie przez całą kadencję - zwrócił się Komorowski do Wulffa. (PAP)
 

Poleć znajomemu