Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 września 2010

Prezydent: Trybunał jest fundamentem państwa prawa

Prezydent Bronisław Komorowski podczas zgromadzenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego   |   Prezydent Bronisław Komorowski podczas zgromadzenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego Prezydent Bronisław Komorowski podczas zgromadzenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego

- Trybunał Konstytucyjny jest opoką rządów prawa w Rzeczypospolitej, a działania obniżające jego autorytet godzą w praworządność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas środowego zgromadzenia ogólnego sędziów TK.

Prezydent nazwał Trybunał jedną z najważniejszych instytucji demokratycznego państwa prawnego i powiedział, że nie można podważać jego autorytetu.

- Podważanie autorytetu Trybunału, formułowanie teorii, w myśl której orzeczenia Trybunału miałyby być elementem polityki innej niż polityka czystej praworządności, wikłanie Trybunału w spory polityczne to praktyka, która nie przyczynia się do budowania państwa prawa - podkreślił Komorowski.

W ocenie prezydenta krytyka Trybunału jest dopuszczalna, a czasami nawet konieczna, ale musi być prowadzona tak, aby nie obniżała autorytetu i zaufania do fundamentu państwa prawnego.

Prezydent zaznaczył, że powołanie Trybunału Konstytucyjnego było dziedzictwem sierpnia 1980 roku. - Wprowadzenie zasady, że władza komunistyczna musi się liczyć z ustanowionym przez siebie prawem, było krokiem uderzającym w istotę dyktatury - stwierdził. Podkreślił rolę Trybunału w egzekwowaniu zasady państwa prawnego - że ustawodawca nie ma całkowitej swobody w stanowieniu prawa, lecz musi przestrzegać norm i wartości konstytucji. – Rolę Trybunału chciałbym widzieć jako przyczynianie się do umocnienia rządów prawa, ładu prawnego Rzeczypospolitej – powiedział.

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu