Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 września 2010

"Profesor Geremek był dla mnie zawsze autorytetem"

Konferencja ku pamięci prof. Geremka w Łazienkach Królewskich w Warszawie   |   Konferencja ku pamięci prof. Geremka w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Filarami bezpieczeństwa Polski są NATO i UE, a rolą naszego kraju powinno być umacnianie mostu między tymi strukturami; były szef MSZ Bronisław Geremek jest symbolem tego sposobu myślenia - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski.


Prezydent podczas konferencji zorganizowanej przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka oświadczył, że to właśnie były szef polskiej dyplomacji jest symbolem sposobu myślenia, który doprowadził do tego, że Polska jest w NATO i Unii Europejskiej.
Prezydent podkreślał, że Geremek skutecznie działał na rzecz wzmocnienia stosunków transatlantyckich. Mówił, że postrzega Geremka jako "fundament polskiej polityki zagranicznej".


- Profesor Geremek był dla mnie zawsze autorytetem w przekonywaniu nas, że trzeba szukać polskiej drogi na Zachód - podkreślił Bronisław Komorowski.


Zaznaczył, że Geremek "wiele wysiłku wkładał w budowanie jak najsilniejszych związków ze Stanami Zjednoczonymi jako partnerem Polski i całej jednoczącej się Europy". Przypomniał, że Geremek jako szef MSZ uczestniczył w przyjmowaniu Polski do NATO i rozpoczął negocjacje akcesyjne z Unią Europejską.


- Widzieliśmy w osobie Bronisława Geremka fundament polskiej polityki zagranicznej, to znaczy mocne postawienie na jak najsilniejsze relacje, najsilniejszą obecność zarówno w NATO, jak i w Unii Europejskiej i stawianie na siłę więzów transatlantyckich - powiedział prezydent.


Według Bronisława Komorowskiego zadaniem Polski jest umacnianie struktur NATO i UE oraz umacnianie wspólnoty transatlantyckiej. - Polska pozycja w Unii Europejskiej jest pochodną w jakiejś mierze siły naszych związków ze Stanami Zjednoczonymi. Nasza relacja ze Stanami Zjednoczonymi jest w jakiejś mierze i będzie pochodną naszej pozycji w Unii Europejskiej - zaznaczył.


Prezydent stwierdził, że trzeba wzmacniać zdolność UE do działania na arenie międzynarodowej, pilnować, żeby nie powstał w niej "twardy rdzeń", który - według niego - byłby zaprzeczeniem wielkiego projektu integracji Starego Kontynentu.


Mówił, że należy też zachować otwartość Unii na przyjmowanie nowych członków, a także opowiadać się za współpracą UE i NATO w dziedzinie bezpieczeństwa. (PAP)

 

 

Poleć znajomemu