Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 18 września 2010

"Chylę głowę przed prezydentem Kaczorowskim"

Prezydent RP podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu   |   Prezydent RP podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu Prezydent RP podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu

- Chylę głowę przed prezydentem Kaczorowskim za to, że łączył tradycje przedwojennej Polski z Polską po 1989 r. - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas odsłonięcia w Warszawie tablicy poświęconej ostatniemu prezydentowi II Rzeczypospolitej Polskiej Ryszardowi Kaczorowskiemu.


- Chciałem dziś pochylić nisko głowę i przed prezydentem Ryszardem Kaczorowskim i przed całym jego pokoleniem. Pochylić nisko, z ogromną wdzięcznością za to, że stali się, a on w sposób szczególny, elementem łączącym tradycje wolnej Polski z okresu przedwojennego i współczesnego naszego kraju - mówił Bronisław Komorowski.


W sobotniej uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli m.in.: prezydent Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską, żona Ryszarda Kaczorowskiego - Karolina z córkami i wnukami, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski, prymas senior, kardynał Józef Glemp, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, duchowni, harcerze oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych.


Bronisław Komorowski podkreślał, że wspominamy dziś prezydenta Kaczorowskiego jako harcerza, jako żołnierza, ale też jako "wiernego Polsce wychodźcę w Londynie". - Jako postać spinającą tę Polskę, którą przechowaliśmy wszyscy razem w sercach z czasów przedwojennych, w pamięci własnych rodzin, własnych rodziców, dziadków, z tą Polską, którą udało nam się odzyskać, odbudować po 1989 roku - mówił prezydent.


Jak ocenił, Kaczorowski był osobą, która potrafiła zyskiwać serca i sympatię w całej Polsce. - To była osoba, która pokazywała wszystkim, jak można i jak trzeba się cieszyć z odzyskanej wolności" - podkreślił Komorowski. Jego zdaniem, Kaczorowski pokazywał "całym sobą, że odzyskana wolność jest rzeczą wielką i piękną".


Bronisław Komorowski zauważył, że tablica poświęcona Kaczorowskiemu zostaje odsłonięta w bezpośrednim sąsiedztwie bloku, w którym mieszkał legendarny żołnierz Szarych Szeregów, Jan Bytnar "Rudy".


Według prezydenta, warto podkreślać, że dobre, szlachetne, odważne czyny zawsze "powodują, że istnieje wdzięczność narodu". Jak mówił, z ogromną satysfakcją odnotowuję, że w wielu miejscach Polski też będą odsłonięte tablice upamiętniające prezydenta Kaczorowskiego.


- Widać, że dobre, piękne życie wywołuje odruchy z serca ludzkiego, powodujące chęć upamiętnienia - powiedział prezydent Komorowski.

 

Wcześniej tablicę umieszczoną w Al. Niepodległości w Warszawie poświęcił prymas senior, kardynał Józef Glemp. Wskazywał on, że prezydent Kaczorowski potrafił być człowiekiem świeckim, ale jednocześnie "bardzo religijnym".

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu