Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 30 września 2010

Prezydent: Każda inauguracja kolejnego roku akademickiego w Polsce to powód do dumy

Tagi:
studenci, sggw
  |   Prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego na SGGW Prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego na SGGW Prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego na SGGW Prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego na SGGW Prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego na SGGW Prezydent Bronisław Komorowski na inauguracji roku akademickiego na SGGW

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że od 1 stycznia zwiększone zostaną zniżki na przejazdy dla studentów. Podczas inauguracji roku akademickiego na SGGW, prezydent podkreślił, że środowisko tej uczelni będzie jego naturalnym zapleczem w sprawach ważnych dla wsi.

 

Prezydent zaznaczył, że w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego studiują młodzi ludzie z całej Polski, którzy powinni mieć zapewniony kontakt ze swoimi rodzinami i społecznościami.

 

- Tą dodatkową szansą, o której chciałem zakomunikować z największą radością, głównie studentom, to jest to, że będziecie mogli kochani, korzystać z ulgi na przejazdy, nie tylko kolejowe, od 1 stycznia 2011 roku. Tak jak to zapowiadałem, tak jak to obiecywałem, od 1 stycznia 2011 roku będzie obowiązywała 51-proc. zniżka dla studentów - poinformował prezydent.

 

- To jest także wkład państwa polskiego w nowoczesność, którą chcemy łączyć z chęcią utrzymania wrażliwości na problemy społeczne wsi, rodziny wiejskiej. Chcemy łączyć z wrażliwością dla problemów i ekologicznych, rozwoju i konkurencji, a jednocześnie utrzymania tego, co jest niesłychanie wartościowe w życiu całego społeczeństwa, także indywidualnego człowieka, kontaktem ze swoim naturalnym środowiskiem - podkreślił prezydent. Zobacz także: Pierwsza Dama na inauguracji roku akademickiego

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że głównym doradcą ds. wsi, organizatorem jego zaplecza doradczego w kwestiach wiejskich będzie b. rektor SGGW prof. Tomasz Borecki.

 

- Mam nadzieję, że wszyscy państwo, także obecny pan rektor i całe środowisko, staną się w ten sposób jakoś naturalnym zapleczem, które będzie mogło inspirować także i urząd prezydenta do podejmowania działań ważnych i dla uczelni, ale ważnych przede wszystkim dla polskiej wsi, dla polskiej gospodarki wiejskiej - podkreślił prezydent.

 

Jednocześnie zaznaczył, że każda inauguracja roku akademickiego "to jest powód do dumy, do podkreślenia nadziei i przekonania, że sprawy polskie idą w dobrą stronę". Przyznał, że chciał bardzo, by pierwszą inaugurację roku akademickiego, w której mógł uczestniczyć jako prezydent RP, spędzić właśnie w SGGW.

 

- Dlatego, że stąd świetnie widać zarówno przeszłość, wspaniałą tradycję, sensowną, mądrą tradycję mądrej, dobrej pracy, jak i dokonania ostatnich 20 lat, ale widać także i wielkie zadania stojące przed nami wszystkimi na przyszłość - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Według prezydenta, SGGW, tak jak i całe szkolnictwo wyższe w Polsce odniosło niebywały sukces, jakim jest znacznie zwiększona liczba studentów. Ocenił, że SGGW to nowoczesna uczelnia o pięknej tradycji i sensownych celach, która aż trzykrotnie zwiększyła liczbę swoich studentów.

 

Prezydent zaznaczył, że wielką szansą, także dla rozwoju polskich uczelni, jest możliwość korzystania ze środków unijnych. - To jest ta nasza, polska, wielka, nowa szansa. Wiążą się z tym także i pewne zagrożenia, i wyzwania, wiąże się zjawisko konkurencji, która przecież będzie dotyczyć i szkolnictwa wyższego w coraz większym stopniu, jak i będzie dotyczyła wsi polskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Obecnie na SGGW studiuje 27 tys. studentów i pracuje ponad tysiąc wykładowców na 28 kierunkach studiów. Uczelnia współpracuje z 250 zagranicznymi uczelniami i instytucjami z 50 państw świata. Jest najstarszą rolniczą szkołą wyższą w Polsce i czwartą tego typu uczelnią w Europie. Jej początki sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie.

 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu