Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 października 2010

Prezydent powołał Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

Bronisław Komorowski powołuje Stanisława Dąbrowskiego na stanowisko Pierwszego Prezesa SN
Odznaczenie prof. Lecha Gardockiego
Uroczystość powołania w Pałacu Prezydenckim
Uroczystość powołania w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w czwartek byłego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Stanisława Dąbrowskiego na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

 

Wręczając nominację, prezydent powiedział, że zwiększa się liczba spraw wpływających do SN, zwłaszcza związanych z funkcjonowaniem przepisów w obszarze gospodarczym. Jednocześnie - jak powiedział - SN stoi na straży jednolitości orzecznictwa.

- Jeżeli zajdzie potrzeba szukania nowych, lepszych rozwiązań, które by usprawniły wymiar sprawiedliwości, także zasady funkcjonowania SN, to chciałbym, aby to mogło odbywać się w wyniku współpracy i być może inicjatywy prezydenta - powiedział.

63-letni Dąbrowski orzeka w SN od 1990 r. W latach 1989-91 z ramienia Komitetu Obywatelskiego był posłem na Sejm kontraktowy. Od 2006 r. do marca 2010 r. był przewodniczącym KRS. Ukończył w 1970 studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1974 r. był sędzią kolejnych szczebli.

Zgromadzenie Ogólne SN przedstawiło prezydentowi kandydaturę Dąbrowskiego oraz prezesa Izby Karnej SN Lecha Paprzyckiego. Kadencja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prof. Lecha Gardockiego, który pełnił ten urząd przez dwie kolejne sześcioletnie kadencje, upływa 18 października.

 

Podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski odznaczył prof. Lecha Gardockiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla wymiaru sprawiedliwości i osiągnięcia w działalności naukowej. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu