Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 18 października 2010

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą Jacka Kuronia

Tagi:
jacek kuroń

Rodzina, przyjaciele, politycy i liczni warszawiacy wzięli w poniedziałek udział w odsłonięciu na warszawskim Żoliborzu tablicy upamiętniającej Jacka Kuronia. Decyzję o uczynieniu Kuronia patronem jednego z żoliborskich placów stołeczni radni podjęli w marcu.

 

Zmarły w 2004 r. Jacek Kuroń był, w powszechnej opinii, jednym z najpopularniejszych polskich polityków. Mieszkał na Żoliborzu, w niedalekiej odległości od placu, który obecnie nosi jego imię.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Tadeusz Mazowiecki i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecni byli też członkowie najbliższej rodziny Kuronia - żona Danuta, brat Andrzej i czworo wnucząt.

 

List do uczestników uroczystości wystosował prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił w nim, że Kuroń był człowiekiem o wielkiej osobowości oraz legendą i duchem opozycji w czasach PRL. Jak dodał, Kuroń był kimś, o kim mówi się: "kłopoty to jego specjalność" - w tym znaczeniu, że kłopoty innych zawsze gotów był traktować jako swoje, a za swoje poglądy i wybory, często razem z najbliższymi, musiał płacić wysoką cenę.

 

"Trudno wyobrazić sobie Jacka na cokole, w roli patrona placu lub ulicy, gdyż kojarzy się nam z charakterystyczną dżinsową koszulą i z nieodłącznym papierosem, bo wiemy, że źle znosił oficjalne konwenanse, patos, celebry i zaszczyty" - napisał Bronisław Komorowski.

 

Jacek Kuroń był działaczem Solidarności, jednym z twórców Komitetu Obrony Robotników, przez wiele lat posłem na Sejm.

 

(PAP)

Poleć znajomemu